ESA затвердила новий план місії ExoMars

Цього року до Червоної планети вирушили три космічні місії — американська Mars 2020, китайська «Тяньвен-1» і «Аль-Амаль» (ОАЕ). Спочатку в цьому переліку був також апарат ExoMars. Але пандемія коронавірусу COVID-19 і невирішені проблеми з парашутом призвели до того, що ESA і «Роскосмос» відклали його запуск.

Наступне балістичне вікно для стартів до Марсу відкриється восени 2022-го. Згідно з новим планом, космічний апарат повинен відправитися до сусідньої планети в період з 20 вересня до 1 жовтня 2022 року.

Інженери заявили, що вони розглянули також альтернативні траєкторії, які дозволили б запустити ExoMars у більш широкому проміжку часу. Однак тоді, можливо, виникли би проблеми зі зв’язком із апаратом. Тому було вирішено вибрати більш надійну «трасу» з дванадцятиденним стартовим вікном.

Якщо все піде добре, посадковий апарат ExoMars 10 червня 2023 року сяде на Рівнині Оксія (Oxia Planum), розташовану в північній марсіанській півкулі поблизу екватора. Він доставить стаціонарну платформу «Козачок» і марсохід Roslind Franklin. Головною метою місії буде пошук біомаркерів — хімічних сполук, які могли би свідчити про можливість існування життя на Марсі в минулому або навіть у наші часи.

Можливий вигляд платформи «Козачок» із марсоходом Rosalind Franklin на марсіанській поверхні. Джерело: НПО ім. Лавочкіна

Варто відзначити, що кілька модулів ExoMars нещодавно були відправлені до Франції. Протягом наступних кількох місяців вони пройдуть ряд випробувань, включаючи теплові, вакуумні й акустичні. Інженери також повинні будуть провести висотні тести оновлених посадкових парашутів спуску апарата. Від їхньої ефективності залежатиме успіх усієї місії.

За матеріалами: http://www.esa.int