Елегантна краса галактики NGC 5643

Це зображення, отримане телескопом Hubble, у всій красі показує спіральну галактику NGC 5643, розташовану за 60 мільйонів світлових років від Чумацького Шляху в сузір’ї Вовка. Фотографія дозволяє побачити як її яскраве ядро, так і довгі спіральні рукави. На знімок також потрапили кілька зірок «ближнього плану», що належать нашій Галактиці. Їх можна ідентифікувати за наявністю дифракційних променів.

Галактика NGC 5643 (фото Hubble). Джерело: ESA/NASA/HST, A.Riess та ін.

Як і наш Чумацький Шлях, NGC 5643 має центральну перемичку. Обидві вони мають близькі розміри — їх діаметр становить близько 100 тисяч світлових років. Однак ці «зоряні острови» не можна назвати «близнюками». Ядро NGC 5643 набагато активніше, ніж центр нашої Галактики, і є потужним джерелом інфрачервоного випромінювання.

За останнє десятиліття в NGC 5643 сталося два спалахи наднових. Останній виник в результаті акреції білим карликом речовини його супутника. Оскільки під час таких подій виділяється приблизно однакова кількість енергії, астрономи використовують їх як «стандартні свічки» для визначення відстаней на міжгалактичних масштабах.

Варто пам’ятати, що створення таких зображень є досить складним завданням. Щоб скомпонувати детальний портрет NGC 5643, Hubble провів три десятки спостережних сесій загальною тривалістю понад дев’ять годин.

За матеріалами: https://spacetelescope.org