Два китайські супутники, «Шицзянь-21» та «Шицзянь-25», готуються до безпрецедентної операції на геостаціонарній орбіті (GEO). Вони мають провести експеримент зі стикування та дозаправлення у космосі, який Китай буде здійснювати вперше. Ця технологія може значно подовжити термін служби дорогих космічних апаратів, відкриваючи нову сторінку в освоєнні навколоземного простору.

За даними компанії COMSPOC, яка спеціалізується на моніторингу космічного простору, минулими вихідними супутники виконали низку точних маневрів. У понеділок апарати зблизилися на відстань кількох десятків кілометрів на висоті 36 тис. км над поверхнею Землі. Очікується, що цього тижня відбудеться ключова фаза місії: спроба автоматичного стикування та передачі палива між супутниками.
Космічне заправлення
Головна мета експерименту — продемонструвати можливість продовження терміну роботи супутників. «Шицзянь-25» виступить у ролі космічної «заправної колонки». Він спробує передати близько 142 кг ракетного палива супутнику «Шицзянь-21». У разі успіху, ця операція здатна подовжити активне життя «Шицзянь-21» до 8 років.
Китай активно розвиває технології космічного сервісу. «Шицзянь-21» вже відомий своєю унікальною місією. Приблизно через рік після запуску 2021 року він успішно здійснив стикування з несправним навігаційним супутником Beidou-2 G2 і відбуксирував його на спеціальну «орбіту поховання», звільнивши цінне безпечне місце для інших апаратів. Після цього вважалося, що «Шицзянь-21» витратив основні запаси палива. Але його несподівана активність та зближення з «Шицзянь-25» стали сюрпризом і логічним кроком у розвитку китайських можливостей.

Пильне око суперника
Експеримент викликав значний інтерес та занепокоєння у США. Два американські супутники спостереження, USA 270 та USA 271, що входять до секретної програми GSSAP (Geosynchronous Space Situational Awareness Program), виконали власні маневри, щоб зайняти вигідну позицію для спостереження за китайськими діями.
Recent observations from @OurSkyAI and @ObservableSpace, supported by COMSPOC’s optical network, reveal several significant activities in GEO between 6–8 June 2025.
SHIJIAN-25 (SJ-25) performed four maneuvers between 6 June 01:50 UTC and 7 June 16:51 UTC, using a total delta-v… pic.twitter.com/nHmb68oAUC
— COMSPOC_OPS (@COMSPOC_OPS) June 9, 2025
Близька присутність американських апаратів не лише ускладнює операційну обстановку, збільшуючи ризик випадкових зіткнень, але й підкреслює стратегічні побоювання Пентагону. США вбачають у китайській технології дозаправлення потенційну загрозу. Успіх Китаю означатиме не лише здатність підтримувати власні комунікаційні чи наукові супутники, а й потенційно продовжувати роботу критичних військових апаратів або навіть розвивати можливості для виведення з ладу ворожих супутників.
Успішні маневри
Варто зазначити, що Китай не є піонером у цій галузі. В 2019 році американська компанія Northrop Grumman успішно здійснила перше в історії комерційне дозаправлення супутника на орбіті, подовживши його термін служби на 5 років. Космічні сили США також активно готують власні програми Tetra-5 та Tetra-6 для тестування аналогічних технологій разом із Northrop Grumman та іншими комерційними партнерами.
Успішне дозаправлення «Шицзянь-21» стане вагомим досягненням китайської космонавтики, що значно посилить технологічну конкуренцію у космосі. Вона відкриває практичний шлях до створення космічних АЗС, здатних обслуговувати цілі флотилії супутників.
Раніше ми повідомляли про те, як SpaceX готується до небезпечного маневру дозаправлення двох Starship у космосі.
За матеріалами spacenews.com