Екоракети піднімуть центри обробки даних на висоту 1400 км

Центри обробки даних споживають багато енергії та води, що спонукає галузь до пошуку безпечних місць їхнього розташування та використання більш екологічних видів енергії. Одна з перспективних ідей — розміщення центрів обробки даних у космосі. Європейське дослідження показало, що це технічно можливо й економічно вигідно.

ASCEND
ASCEND. Ілюстрація: Thales Alenia Space / Master Image Programmes

Попит на центри обробки даних зростає через активний розвиток штучного інтелекту, що збільшує енергоспоживання. Thales Alenia Space, спільне підприємство Thales (Франція) та Leonardo (Італія), провело дослідження ASCEND (Advanced Space Cloud for European Net zero emission and Data sovereignty), яке показало, що датацентри у космосі працюватимуть ефективніше.

«Ми пропонуємо перенести частину енергетичних потреб центрів обробки даних у космос, використовуючи сонячну енергію», — сказав Дам’єн Дюместьє, керівник проєкту.

Дослідження порівняло вплив на навколишнє середовище космічних і наземних центрів, а також з’ясувало можливість функціонування центру на орбіті. Для проєкту потрібно розробити ракету-носій, яка б зменшила викиди шкідливих речовин. ArianeGroup працює над цим. Перша екоракета має бути готова до 2035 року.

Модульна космічна інфраструктура буде збиратися на орбіті за допомогою роботизованих технологій, наданих Європейською комісією у межах EROSS IOD (European Robotic Orbital Support Services in Orbit Demonstrator). Перший політ цього проєкту запланований на 2026 рік. Космічні центри обробки даних будуть розташовані на висоті близько 1400 км, що втричі перевищує висоту Міжнародної космічної станції.

ASCEND має на меті розгорнути 13 модулів космічного центру обробки даних потужністю 10 мегават у 2036 році, а до 2050-го планується розгорнути 1300 модулів для досягнення потужності в 1 гігават. Дослідження показало, що космічні центри обробки даних можуть принести кілька мільярдів євро прибутку до 2050 року.

Ідея космічних датацентрів також привернула увагу інших компаній. Microsoft співпрацює з Loft Orbital та іншими підприємствами над подібним проєктом, щоб закласти основу для майбутніх рішень з управління даними в космосі.

Раніше ми повідомляли про те, як на Місяці розмістять перший датацентр.

За матеріалами cnbc.com