Джефф Безос запропонував двомільярдну «знижку» за місячний контракт

4 серпня Рахункова палата США (GAO) має винести офіційний «вердикт» щодо скарги компаній Blue Origin і Dynetics стосовно рішення NASA віддати SpaceX контракт на створення місячного апарата для програми Artemis. Нагадаємо, що компанія Ілона Маска погодилася реалізувати це завдання за 2,89 млрд доларів, у той час як очолювана Blue Origin «національна» команда зажадала 5,99 млрд доларів, а заявка Dynetics оцінювалась у 8,5 млрд доларів.

Незабаром після оголошення результатів Blue Origin, а потім і Dynetics вирішили оскаржити рішення, пославшись на те, що NASA некоректно розглянула заявки, недооцінивши їхні сильні сторони й не звернувши увагу на істотні недоліки корабля Starship. Крім того, у компанії Джеффа Безоса вважають, що організація надала занадто багато значення вартості контракту, зробивши її вирішальним фактором у виборі переможця. Представники Blue Origin також стверджують, що, на відміну від SpaceX, NASA не дала їм змінити запропоновану ціну під час конкурсу.

       Місячний апарат Blue Origin (концепт). Джерело: Blue Origin

Напередодні рішення GAO Джефф Безос написав відкритого листа адміністратору NASA Біллу Нельсону. В ньому він знову повторив основні пункти скарги Blue Origin. У компанії вважають, що аерокосмічна адміністрація порушила принципи вільної конкуренції, віддавши контракт SpaceX. Але, за словами Безоса, відомство ще може виправити цю помилку, віддавши Blue Origin другий контракт на створення місячного апарата. В обмін на це компанія готова поступитися по деяких пунктах. Серед них:

  • Пряма відмова від будь-яких виплат щодо проєкту як у поточному, так і в наступних двох фінансових роках на суму до 2 млрд доларів.
  • Фінансування своїм коштом демонстраційної місії на навколоземну орбіту.
  • Згода на контракт із жорстко фіксованою ціною без можливості її подальшого збільшення.

Представники NASA досі не прокоментували лист Безоса. Однак варто зазначити, що рішення відмовитися від підходу з двома конкурентними заявками було ухвалене через нестачу фінансування місячного проєкту. Зокрема, керівниця програми пілотованих космічних польотів Кеті Людерс прямо заявила, що в організації немає достатньо коштів, щоб навіть спробувати почати переговори з Blue Origin про потенційне зниження ціни до прийнятного рівня.

Після затвердження на посаді Білл Нельсон намагався пролобіювати в Конгресі збільшення фінансування програми Artemis. За його оцінками, для забезпечення другого місячного пускового оператора NASA потребуватиме майже 5,4 млрд доларів. Однак його зусилля виявилися марними. Наразі законодавці погодилися виділити у наступному році додаткові 150 млн доларів, що істотно зменшує шанси Blue Origin на отримання другого контракту.