Джефф Безос запропонував двомільярдну «знижку» за місячний контракт

4 серпня Рахункова палата США (GAO) повинна буде зробити офіційний висновок щодо скарги компаній Blue Origin і Dynetics на рішення NASA віддати SpaceX контракт на створення місячного апарата для програми Artemis. Нагадаємо, що компанія Ілона Маска погодилася взяти це завдання за 2,89 млрд доларів, тоді як очолювана Blue Origin «національна» команда запросила 5,99 млрд доларів, а заявку Dynetics оцінювали у 8,5 млрд доларів.

Місячний апарат Blue Origin (концепт). Джерело: Blue Origin

Незабаром після оголошення результатів Blue Origin, а потім і Dynetics вирішили оскаржити рішення, пославшись на те, що NASA некоректно розглянула заявки, недооцінивши їхні сильні сторони та не звернувши уваги на суттєві недоліки корабля Starship, який ще жодного разу не літав. Крім того, у компанії Джеффа Безоса вважають, що організація надала занадто великого значення вартості контракту, зробивши її вирішальним фактором під час вибору переможця. Представники Blue Origin також стверджують, що, на відміну від SpaceX, NASA не дала їм змінити запропоновану ціну під час конкурсу.

Напередодні рішення GAO Джефф Безос написав відкритого листа адміністратору NASA Біллу Нельсону. У ньому він знову повторив основні пункти скарги Blue Origin. У компанії вважають, що аерокосмічна адміністрація порушила принципи вільної конкуренції, віддавши контракт SpaceX. Але, за словами Безоса, відомство ще може виправити цю помилку, віддавши Blue Origin другий контракт на створення місячного апарата. В обмін на це компанія готова піти на низку поступок. Серед них:

  • Пряма відмова від будь-яких виплат щодо проєкту як у поточному, так і в наступних двох фінансових роках на суму до 2 млрд доларів.
  • Фінансування своїм коштом демонстраційної місії на навколоземну орбіту.
  • Згода на контракт із жорстко фіксованою ціною без можливості її подальшого збільшення.

Представники NASA поки що ніяк не прокоментували лист Безоса. Однак варто зазначити, що рішення відмовитися від підходу з двома конкурентними заявками було ухвалено через нестачу фінансування місячної програми. Зокрема, керівник програми пілотованих космічних польотів Кеті Людерс прямо заявила, що в організації просто немає достатніх коштів, щоб навіть спробувати почати переговори з Blue Origin про потенційне зниження ціни до прийнятного рівня.

Після вступу на посаду Білл Нельсон намагався пролобіювати в Конгресі збільшення фінансування програми Artemis. За його оцінками, для забезпечення другого місячного пускового оператора NASA буде потрібно близько 5,4 млрд доларів. Однак його зусилля не принесли особливих плодів. Поки що законодавці погодилися виділити наступного року додаткові 150 млн доларів, що істотно зменшує шанси Blue Origin на отримання другого контракту.

За матеріалами https://blueorigin.com

Телескоп у Південній Америці зазнімкував космічного коропа коі
Астрономи відкрили чотири мінінептуни
Гігантський Магелланів телескоп став на крок ближчий до будівництва
Ракетний ступінь великим планом: японський супутник здійснив історичне зближення з космічним сміттям
Міжзоряний ремонт завершено: Voyager 1 відновив передачу всіх наукових даних
Важливий експеримент: NASA відправила у космос відео та фото з домашніми улюбленцями
Астрономи відкрили у пари зір дивовижні паралельні диски
James Webb виявив найвіддаленіший вибух наднової у ранньому Всесвіті
Геть із Чумацького Шляху: знайдена найближча до Землі гіпершвидкісна зоря
Небезпечний випадок декомпресії на МКС викликав переполох в радіоефірі