Міжнародна група астрономів під керівництвом Університету Голвея виявила ймовірне місце утворення нової планети. Її маса в кілька разів перевищує масу Юпітера.

Відкриття було зроблене за допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (VLT ESO) в Чилі. Йому вдалося отримати давальне інфрачервоне зображення протопланетного диска, що оточує молоду зорю 2MASS1612, також відому як RIK 113. Вона розташована на відстані 430 світлових років від Землі.
За словами науковців, під час свого дослідження вони вже спостерігали понад сотню протопланетних дисків. Однак це зображення є особливим. Рідко можна знайти систему, в якій кільця та спіральні рукави розташовані так, що майже ідеально відповідають прогнозам теоретичних моделей про те, який вигляд повинен мати протопланетний диск, де формується планета. Його радіус становить 130 а.о. (19,5 млрд км). Для порівняння, орбіта Нептуна проходить на відстані 30 а.о. від Землі.

Отримане VLT зображення демонструє яскраве кільце, за яким слідує проміжок, відцентрований приблизно в 50 а.о. Усередині проміжку диска проглядається система спіральних рукавів. Хоча на зображенні вона здається крихітною, внутрішня частина цієї системи має радіус 40 а.о. Вона могла б вмістити всі планети нашої Сонячної системи.

На думку вчених, ця «прогалина» свідчить про наявність щонайменше однієї екзопланети, що формується, чия маса в кілька разів перевершує масу Юпітера. Але цілком можливо, що їх насправді більше. Детальний аналіз даних виявив не один, а два потенційні сигнали від планет навколо 2MASS1612. Це узгоджується з результатами спостережень, раніше виконаних комплексом радіотелескопів ALMA.
Дослідники вже зарезервували собі спостережний час на телескопі James Webb. Вони сподіваються, що його безпрецедентна чутливість дасть їм змогу отримати пряме зображення новонародженої екзопланети та її потенційних компаньйонів.
Раніше ми розповідали про те, як James Webb допоміг дізнатися таємниці походження ультрагарячої планети.
За матеріалами Phys.org