Спостереження, проведені рентгенівською обсерваторією Chandra та іншими телескопами, зафіксували рідкісне космічне явище: два скупчення галактик, які зіштовхнулися раніше, готуються до повторного зіткнення.

Галактичні скупчення — одні з найбільших структур у Всесвіті. Утримувані разом силою гравітації, вони являють собою гігантські кластери, що містять сотні або тисячі окремих галактик, величезну кількість перегрітого газу і невидимої темної матерії.
Одним із таких скупчень є PSZ2 G181.06+48.47 (скорочено PSZ2 G181), розташоване за 2,8 млрд світлових років від Землі. Раніше радіоастрономічні спостереження, виконані за допомогою мережі антен LOFAR (LOw Frequency ARray), зафіксували структури у формі дужок на зовнішній стороні системи. Вони є ударними фронтами — подібними до тих, які створюються струменями, що долають звуковий бар’єр.
Найімовірніше, ударні хвилі є свідченням зіткнення двох окремих галактичних груп, що сталося близько мільярда років тому. Після удару вони продовжували рухатися назовні й зараз розділені відстанню близько 11 млн світлових років. Це є найбільшою відстанню між структурами такого роду, яку коли-небудь спостерігали астрономи.


Однак це ще не найцікавіше. Дані, отримані телескопами Chandra і XMM-Newton ЄКА, довели, що кластери, які складають PSZ2 G181, готуються до «другого раунду». Після першого зіткнення вони сповільнилися і почали повернення. Астрономи провели детальні рентгенівські спостереження і виявили три ударні фронти. Вони вирівняні по осі удару. Дослідники вважають, що це ранні ознаки майбутнього повторного зіткнення.
Астрономи все ще намагаються визначити, яку масу містить кожне зі скупчень, що стикаються. Але незалежно від цього, їхня загальна маса менша, ніж в інших систем, у яких відбулося зіткнення скупчень галактик. Це робить PSZ2 G181 вельми рідкісним і цікавим об’єктом для вивчення.
Раніше ми розповідали про те, як Chandra виявив «перелом» у Чумацькому Шляху.
За матеріалами Chandra.si.edu