Уже найближчими днями Земля позбудеться свого мінімісяця. Мова про астероїд 2024 PT5, який був тимчасово захоплений її гравітацією.
Що таке мінімісяці
Час від часу наша планета може мати мінімісяці. Ними стають навколоземні об’єкти, які рухаються підковоподібними траєкторіями та наближаються до Землі з низькою відносною швидкістю. У результаті їхня геоцентрична енергія на деякий час стає від’ємною. Досить часто такі об’єкти не встигають зробити жодного оберту навколо Землі, після чого залишають її околиці.
Прикладом такого мінімісяця є невеликий об’єкт 2022 NX1. У 1981 і 2022 роках він двічі ставав тимчасовим супутником нашої планети. Деякі астрономи припускали, що 2022 NX1 може бути відпрацьованим ракетним ступенем. Але спостереження не підтвердили цієї теорії.
Також можна згадати крихітний астероїд 2006 RH120, чий діаметр становить лише кілька метрів. У 2006–2007 роках він був тимчасовим супутником Землі та встиг зробити чотири оберти навколо неї, після чого перейшов на геліоцентричну орбіту.
Другий Місяць на 56 днів
Тепер статус мінімісяця перейшов до астероїда 2024 PT5. Він був виявлений 7 серпня 2024 року телескопами автоматизованої системи ATLAS. Його діаметр оцінюють в 11 метрів. Імовірно, 2024 PT5 є частиною сімейства навколоземних астероїдів Арджуна.
Після того як астрономи оцінили параметри орбіти 2024 PT5, з’ясувалося, що 29 вересня він буде тимчасово захоплений земною гравітацією. Отже, формально у нашої планети з’явився другий природний супутник.
Однак перебування 2024 PT5 у цьому статусі виявилося зовсім недовгим. Уже найближчими днями астероїд покине сферу земного тяжіння. Це станеться 25 листопада, після чого Місяць знову стане єдиним природним компаньйоном нашої планети.
Радарні спостереження 2024 PT5
Утім, хоча зовсім скоро 2024 PT5 перестане бути мінімісяцем, ми ще побачимо його. 9 січня 2025 року астероїд наблизиться до нашої планети на відстань у 1,8 млн км. Візит не становить жодної небезпеки для Землі — ця відстань майже в п’ять разів більша, ніж дистанція до Місяця. NASA вже готується до майбутньої зустрічі, маючи намір провести радарні спостереження астероїда за допомогою комплексу Голдстоун. Вони допоможуть визначити його форму та походження.
Річ у тім, що відразу після відкриття 2024 PT5 висловлювали припущення, що насправді він може бути відпрацьованим ракетним ступенем. Подальший аналіз показав, що це малоймовірно й об’єкт, найімовірніше, має природне походження. Однак існує досить цікава можливість, що він може бути великим шматком породи, викинутим з поверхні Місяця внаслідок зіткнення з астероїдом. Радарні спостереження допоможуть встановити, так це чи ні.
Що стосується астероїда, то після зближення в січні 2025 року, він залишить околиці Землі та продовжить рух по своїй орбіті навколо Сонця. Наступного разу 2024 PT5 наблизиться до нашої планети 2055 року.