DART доставлений до місця запуску

Вантажний контейнер, всередині якого розташований космічний апарат DART (Double Asteroid Redirection Test), успішно доставили на космодром бази ВПС США Ванденберг. Найближчим часом інженери заправлять зонд, після чого приступлять до його встановлення на ракету-носій Falcon 9.

Підготовка до транспортування зонда DART. Джерело: NASA/Johns Hopkins APL/Ed Whitman

DART є одним із «найпростіших» міжпланетних апаратів, створених NASA за останні роки. Маса зонда становить 500 кг, на його борту немає жодних наукових інструментів, окрім камери високої роздільної здатності DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Op-nav), необхідної для навігації та наведення на ціль. У якості силової установки використовуватиметься ксеноновий іонний двигун NEXT (NASA Evolutionary Xenon Thruster).

Подібна «простота» пояснюється завданням місії. DART має врізатись у 160-метровий астероїд Діморф (Dimorphos), який є супутником більшого об’єкта Дідім (65803 Didymos). Очікується, що удар змінить орбітальну швидкість Діморфу приблизно на 0,4 мм/c. Це, у свою чергу, призведе до зміни періоду його обертання на кілька хвилин.

За зіткненням зонда з астероїдом і його наслідками повинні спостерігати радари та мережа наземних обсерваторій, а також італійський кубсат LICIACube. Він відокремиться від основного апарата за п’ять днів до зіткнення і сфотографує момент удару. Пізніше до Діморфу буде запущений європейський зонд Hera, який досягне його в 2026 році, ретельно обстежить кратер, що виникне при зіткненні, та проведе комплексне вивчення обох тіл системи.

Запуск DART запланований на 24 листопада. Якщо не станеться нічого непередбаченого, він зіштовхнеться з Діморфом 2 жовтня 2022 року.

За матеріалами: https://spaceflightnow.com