Міжнародна група астрономів залучила космічний телескоп James Webb (JWST) для вивчення протокластера Павутина. Спостереження показали, що в цих щільних регіонах активно формуються нові галактики, а гравітаційна взаємодія не така важлива, як вважалося раніше.
Протокластер Павутина — добре вивчений об’єкт у ранньому Всесвіті. Випущеному ним світлу знадобилося понад 10 млрд років, щоб дійти до нас. Протокластер складається з понад сотні зростаючих галактик. Астрономи образно порівнюють їх із містами, що будуються.
Вчені досліджують подібні об’єкти, щоб краще зрозуміти процес формування галактик і те, як на цей процес впливає їхнє оточення. Зазвичай вони оточені пиловими хмарами, які розсіюють видиме світло і суттєво ускладнюють спостереження. Тут на сцену і виходить JWST. Завдяки його здібностям вести спостереження в інфрачервоному діапазоні астрономи залучили його для спостереження за областями протокластера Павутина, які раніше були приховані космічним пилом.
Як і очікувалося, JWST знайшов нові галактики. На подив астрономів, їх виявилося значно більше, ніж очікувалося. Також з’ясувалося, що раніше відомі галактики-протокластери, схожі на типові зореутворювальні галактики, на кшталт нашого Чумацького Шляху, не так затемнені пилом, як вважалося раніше. Це також стало сюрпризом.
Знахідки JWST можна пояснити тим, що гравітаційна взаємодія і злиття є не основними факторами зростання галактик, які провокують зореутворення. Основна причина — скупчення газу в різних місцях великомасштабної структури протокластера, яке і підживлює процес формування нових світил.
За словами дослідників, у майбутньому вони планують продовжити спостереження протокластера Павутина за допомогою JWST, щоб детальніше вивчити нові відкриті галактики.
Раніше ми розповідали про те, як James Webb розгледів наймолодші галактики у Всесвіті.
За матеріалами ESA