«Цюецяо» розпочав розгортання радіотелескопа NCLE

Космічні технології

У травні 2018 року Китай запустив у космос апарат «Цюецяо» (що в перекладі означає «сорочий міст»), який вийшов на гало-орбіту в районі точки Лагранжа L2 системи «Земля-Місяць». Основне призначення супутника полягає у ретрансляції сигналів посадкової платформи «Чан’є-4» та ровера «Юйту-2».

Але «Цюецяо» являє собою не просто ретранслятор. На його борту також розміщений Нідерландсько-китайський низькочастотний експериментальний радіотелескоп (NCLE), призначений для реєстрації низькочастотного радіовипромінювання з раннього Всесвіту, що належить до епохи, коли запалювалися перші зорі. Це випромінювання блокується земною атмосферою, так що супутник, який знаходиться за Місяцем, є чудовим майданчиком для подібних досліджень.

Недавно інженери активували радіотелескоп та розпочали розгортання трьох його антен. Насправді початковий план польоту передбачав, що це станеться раніше. Однак, керівництво місії віддало пріоритет отриманню даних від апаратів «Чан’є-4» та «Юйту-2». Але тепер, коли ровер перевершив свій номінальний термін служби, вчені отримали можливість використовувати «Цюецяо» в режимі радіообсерваторії протягом усієї місячної ночі (14 діб).

Розгортання антен радіотелескопа NCLE. Джерело: Marc Klein Wolt / Radboud University

Більше тривалий, ніж планувалося, період простою створив певні труднощі. За словами співробітників місії, спочатку антени розгорталися плавно, але потім процес зупинився. Отже, було прийнято рішення поки почати спостереження з більш короткими антенами, а надалі повторити спробу повного їхнього розгортання. У будь-якому випадку, вчені сподіваються, що NCLE наочно продемонструє переваги радіоспостережень зі зворотного боку Місяця і в майбутньому на зміну «Цюецяо» прийде повноцінна космічна обсерваторія.

За матеріалами https://phys.org