Чи можуть припливні сили розігріти планету до 2600 градусів за Цельсієм

Нещодавно у системі HD 104067 відкрили два нові об’єкти. Їхня конфігурація цікава тим, що найбільш наближений до зорі світ може зазнавати дії дуже потужних припливних сил від двох інших. Вони можуть розігріти планету до неймовірно високих температур, вважають науковці.

Припливні сили можуть розігріти планету
Припливні сили можуть розігріти планету. Джерело: www.sciencealert.com

Новини з системи HD 104067

Нещодавно астрономи відкрили в системі HD 104067 дві нові планети. Керівник групи дослідників, професор Каліфорнійського університету в Ріверсайді Стівен Кейн, вважає, що це може призводити до дуже цікавого ефекту.

Сам Кейн вже багато років досліджує екзопланетні системи й чудово розбирається в тому, як небесні тіла можуть впливати одне на одне. Його увагу привернуло чергове спостереження, здійснене космічним телескопом Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

Ця орбітальна обсерваторія відкрила вже понад 5000 планет і ще 10 тис. вважаються надійними кандидатами. Усі види світів, які йому вдалося відкрити, важко перелічити. Проте цього разу TESS зробив справді цікаве відкриття.

Система HD 104067 раніше вже була відома як домівка гігантської планети, що обертається навколо своєї достатньо невеликої зорі за 55 діб. Нові ж дослідження показали, що зовсім близько до світила у ній має бути ще один об’єкт. Він має діаметр, порівняний із Землею, робить один оберт лише за 2,2 доби й отримав позначення TOI-6713.01.

Однак і це ще не все. Кейн та його команда зробили висновок, що між двома цими планетами має бути ще й третя. Вона має розміри, порівнювані з Ураном, та здійснює один оберт за 13 діб. Усе це, на думку вчених, робить систему справді цікавою.

Припливний розігрів планети

Найбільше дослідників хвилює те, що відбувається на найближчій до зорі планеті. Зоря має дуже сильно нагрівати її своїм випромінюванням, але 2,2 доби не є рекордно низьким періодом обертання. Значно важливіше те, як на неї впливають два інші світи.

Коли два масивних тіла розташовані близько одне до іншого, то їхні градієнти гравітації гальмують обертання одне одного, при цьому менше з тіл залишається завжди повернутим до більшого одним і тим самим боком. Прикладом тут можуть буди Земля та Місяць.

Але якщо навколо більшого з тіл близько одне від одного обертаються кілька менших, але все одно масивних об’єктів, то те з них, що має найвужчу орбіту, зазнає ще одного впливу, який деформує його в бік, протилежний тому, в який його розкручує центральний об’єкт. У Сонячній системі характерним прикладом того, до чого це призводить, є вулканічний супутник Юпітера Іо.

Проте TOI-6713.01, за словами дослідників, має зазнавати від інших планет у 10 разів потужнішої припливної дії, ніж Іо. Гравітація сусідів може розігрівати планету до неймовірних 2600°С.

При цьому у системи HD 104067 є одна суттєва відмінність від супутників Юпітера. Планети тут не перебувають у резонансі, тобто періоди їхнього обертання не співвідносяться як цілі числа. Однак при цьому дві зовнішні планети є достатньо масивними й при цьому обертаються по ексцентричних витягнутих орбітах. Це примушує внутрішню TOI-6713.01 не тільки деформуватися й розжарюватися, а й самій змінювати ексцентриситет власної орбіти.

При цьому важливо зауважити, що TOI-6713.01 відкрили транзитним методом. Тобто її знайшли завдяки тому, що вона закривала від нас свою зорю. Цей спосіб достатньо розповсюджений, проте планета для його надійного застосування все ж занадто мала. Тобто все може виявитися не так, як думають вчені.

За матеріалами www.universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine