У 2008 році вчені опублікували дослідження, відповідно до якого в центрі кулястого скупчення Омега Центавра розташована чорна діра. Проте нові дослідження спростовують цей висновок.
Омега Центавра
Нещодавно вчені з Університету Суррея опублікували дослідження, згідно з яким у центрі кулястого скупчення Омега Центавра немає чорної діри середньої маси, а є лише кілька значно менших об’єктів. Це стало новою сторінкою у суперечці, яка триває вже пару десятиліть.
Омега Центавра — це найяскравіше кулясте скупчення Чумацького Шляху, яке містить десятки тисяч зір. Колись це було ядро карликової галактики, поглинутої нашою. Тож не дивно, що саме тут вчені розраховували знайти один із найзагадковіших об’єктів — чорну діру проміжної маси.
Зараз астрономам відомі два типи об’єктів цього класу: зоряної маси, які утворюються внаслідок колапсу світил, і надмасивні, які перебувають у центрах галактик. Чинні астрофізичні теорії вказують, що мають також існувати об’єкти з масами, що від сотень до сотень тисяч разів перевершують сонячну, але досі ми їх знайшли надзвичайно мало.
І ось ще у 2008 році дослідники проаналізували швидкості руху зір у скупченні Омега Центавра і дійшли висновку, що в її центрі таки знаходиться чорна діра масою у 40 тис. сонячних. Потім це відкриття неодноразово ставилося під сумнів і суперечки щодо нього тривають вже багато років.
Нове дослідження
І ось з’явилося нове дослідження, яке спростовує існування чорної діри проміжної маси в центрі Омеги Центавра. Для цього, як і раніше, науковці взяли дані про рух зір всередині скупчення, але цього разу доповнили його даними про динаміку пульсарів.
Пульсари — це нейтронні зорі, що випромінюють радіацію вузькими променями через короткі проміжки часу. При цьому вони являють собою надзвичайно щільні об’єкти, що роблять до 700 обертів за секунду навколо власної осі.
Завдяки тому, що період випромінювання променів пульсарів залишається незмінним і точним протягом тривалого часу, вчені можуть з високою точністю визначати їхній рух у просторі. І саме ці дані дозволили дослідникам зробити висновок, що чорної діри проміжної маси у скупченні Омега Центавра немає. Замість неї є лише кілька значно менших об’єктів.
За матеріалами phys.org