Чи довго нам тримати шаблю у руці? — Доки є ворог. Відгук на книгу «Зоряний корсар» Олеся Бердника

«Зоряний корсар» це суміш фантастики, космічних пригод і філософії в одному флаконі. Направду, вибухова суміш. Сюжет розвивається по спіралі, сюжет у сюжеті, постійне перенесення крізь простір і час. В єдине ціле роман складеться лише на останніх сторінках і залишить після себе шлейф ремінісценцій про битву та свободу.

Олесь Бердник, Зоряний корсар Терра Інкогніта, 2019 367 с.

Космос для автора філософська категорія, він розкриває його таємниці метафізично. Олесь Бердник звертається до концепції всепланетної ноосфери, в якій концентруються інтелектуальні та чуттєві надбання віків.

Основна ідея роману внутрішня свобода, без якої неможлива свобода зовнішня.

«Наш дух замуровано в безліч тюрем. Космічна в’язниця, планетарна, суспільна, расова, релігійна, сімейна, чуттєва, розумова, в’язниця інстинктів, передана нам генетично, темниця тіла, змурована мільярдолітніми стараннями природи. Спробуй пройти безліч тих дверей. І де взяти ключі?» каже один із героїв роману.

Автор закликає нас до боротьби: «Таке життя гірше смерті. Потрібен струс. Хай прокинеться прагнення творчості в серці тих, у кого воно тільки спить». І додає, що наша найперша необхідність збереження індивідуальності. Оскільки «несвідомий боєць — не боєць. Пасивний боєць — не боєць. Він жертва, він здобич». Не дивно, що радянські ідеологи побачили в романі алегорію на тоталітарну дійсність, тому книга була вилучена з бібліотек.

Роман є виразно україноцентричним. Космонавти-українці сходять на Говерлу, аби зустрітися та попрощатися з матір’ю-Україною, набратися в неї сил та віри. «Зоряний Корсар» став культовим твором для українців по всьому світу. Натомість радянські літературні критики звинувачували письменника у «космічному націоналізмі». 1973 року на березневому Пленумі правління Спілки письменників Бердникові закидають «хохломанію в космосі». Його виключають зі Спілки письменників України.

Деякі ідеї з роману сьогодні можуть здатися наївними, герої — не до кінця розкритими, але це не применшує значення твору в українській літературі. Роман варто прочитати. Він незвичний і самобутній. «Зоряний корсар» — це більше ніж фантастика.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine