Чумацький Шлях від Gaia

У 2013 році ESA запустило космічну обсерваторію Gaia. Її місія полягає у складанні найбільш детальної карти нашої Галактики. Для цього апарат має визначити положення, напрямок руху та спектральний клас понад мільярда зір Чумацького Шляху (попутно здійснюючи подібні вимірювання для деяких об’єктів інших галактик).

Представлена анімація складена на основі результатів спостережень, виконаних Gaia в період між липнем 2014 та травнем 2016 року. За цей час обсерваторія вивчила близько 1,7 млрд зір. На початку ролика демонструється принцип сканування небесної сфери, який використовується в її роботі. Потім ми бачимо складену телескопом карту нашої зоряної системи. Більш яскраві регіони відповідають ділянкам Чумацького Шляху з найбільшою видимою концентрацією світил. Звісно, найбільше їх спостерігається в галактичному ядрі.

Також привертають до себе увагу характерні темні області та волокна, які закривають частину головної площини диска Чумацького Шляху. Це хмари міжзоряного газу та пилу, що поглинають світло розташованих за ними зір. Багато таких регіонів насправді є «зоряними яслами», всередині яких просто зараз формуються нові покоління світил.

Анімація демонструє безліч кулястих і розсіяних зоряних скупчень — груп зір, об’єднаних спільним походженням (кулясті скупчення протягом мільярдів років утримуються від розпаду силами гравітації). Внизу видно два яскравих туманних об’єкти. Це Велика та Мала Магелланові Хмари — дві карликові галактики, які є супутниками Чумацького Шляху.

За матеріалами http://www.esa.int