Чому NASA не вводила тринадцятий знак зодіаку

Українськими новинними агенціями та соціальними мережами несеться сенсаційна новина: NASA запровадила тринадцяте зодіакальне сузір’я — Змієносець. У зв’язку з цим у більшості людей змінився знак. Пояснюємо, що не так із цією новиною.

Тринадцятий знак зодіаку — Змієносець
Тринадцятий знак зодіаку — Змієносець. Джерело: lovethenightsky.com

Різниця між астрономією та астрологією

Увечері 5 вересня українськими соціальними мережами почало ширитися повідомлення про те, що американська Національна аерокосмічна адміністрація, більш відома як NASA, ввела 13-й знак зодіаку — Змієносець. А отже, тепер у 80% людей змінюється сузір’я, що визначає їхню долю.

Причиною цього стала стаття на сайті spaceplace.nasa.gov, де дітям розповідали, що таке сузір’я. В ній була розміщена схема того, як Сонце впродовж року рухається від одного з них до іншого. На ній було показане й сузір’я Змієносця та дати, протягом яких наше світило перебуває у ньому. А також пояснювалося, чим астрономія відрізняється від астрології.

Астрономія — це наука, яка вивчає все, що є у космічному просторі. Астрономи та інші вчені досліджують зорі та галактики, більшість з яких розташована на відстані багатьох світлових років. Вивчення наукових властивостей цих космічних об’єктів допомагає нам зрозуміти, як з’явився Всесвіт, що ще може існувати в ньому і як ми в нього вписуємося. Як наука, астрономія слідує науковому процесу, що містить докази й дані.

Зображення з сайту spaceplace.nasa.gov, через яке здійнявся галас
Зображення із сайту spaceplace.nasa.gov, через яке здійнявся галас

Астрологія — це не те саме, що астрономія. Вона базується на вірі в те, що розташування певних зір і планет на небі може передбачити майбутнє чи описати, якою є людина. Хоч астрологія важлива для деяких культурних традицій, її твердження не ґрунтуються на наукових доказах.

NASA як наукова організація займається виключно питаннями астрономії й не має нічого спільного з астрологією. Тож усе, що стосувалося сузір’я Змієносця, описується у них винятково з точки зору руху Сонця та зір по небу. Проте люди чомусь вирішили, що йдеться про визначення їхньої власної долі.

Знак зодіаку та сузір’я

Основна проблема полягає в тому, що люди плутають поняття «знак зодіаку» та «зодіакальне сузір’я». Перше існує лише в астрології. Друге використовують і астрологи, й астрономи, але другі фактично ототожнюють його з першим. При цьому вони стверджують, що те, в який період року людина народилася, впливає на її долю. Але передбачити, чи реально Сонце в цей час перебувало саме в цьому сузір’ї, їхні розрахунки не дозволяють, та їх це й не дуже цікавить.

Чому так сталося, можна докладно прочитати ось у цих інформаційних картках. Якщо коротко — розрахунки астрологів занадто приблизні та застарілі для того, аби передбачати реальне положення небесних тіл.

Зоряна карта, на який видно, де екліптика проходить через сузір'я Змієносця
Зоряна карта, на який видно, де екліптика проходить через сузір’я Змієносця. Джерело: Вікіпедія

Щодо Змієносця як знака зодіаку, то його введення чи не введення стосується лише астрологів і тих, хто їм вірить. Розмови про це точаться ще з 1970-х років, і для нього навіть існує своє власне позначення. Деякі астрологічні школи підтримують цю ідею, деякі — ні. Наука на це вплинути ніяк не може.

Звідки взявся Змієносець

Відповідь на питання «звідки взагалі той Змієносець узявся» парадоксальна для тих, хто не знайомий з астрономією. Це сузір’я було завжди. Принаймні Клавдію Птолемею, який дві тисячі років тому склав один із перших зоряних атласів, воно вже було відоме.

Річ у тім, що, крім зодіакальних сузір’їв, про які люди чують найчастіше, існують ще й інші. Зараз їх загалом нараховується 88. Одним із них, яке відоме з давніх-давен, є Змієносець. Давні греки бачили у цій небесній фігурі бога-лікаря Асклепія. Саме з його посоха змії «переповзли» на емблеми лікарів усього світу.

Змієносець в атласі Яна Гевелія (XVII століття)
Змієносець в атласі Яна Гевелія (XVII століття). Джерело: Вікіпедія

Про те, що траєкторія руху Сонця проходить крізь Змієносця, люди знають уже кілька століть. А з 1922 року, після того, як були встановлені міжнародно визнані межі сузір’їв на небі, Змієносець із повним правом може вважатися частиною зодіаку з астрономічної точки зору. Тож NASA насправді не повідомляла нічого такого, що не було б відомо вже багато десятиліть, і тим більше жодних «нових знаків» не вводила.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine