Чому деякі пульсари мають дивну поведінку?

Науковці досліджують особливий тип нейтронних зір, які називаються обертовими радіоперехідними об’єктами. На відміну від звичайних пульсарів, вони випромінюють хвилі з нерегулярною періодичністю. Астрономи спробували з’ясувати їхню природу, дослідивши об’єкт RRAT J1854+0306.

Деякі пульсари мають дуже дивну поведінку
Деякі пульсари мають дуже дивну поведінку. Джерело: www.thesciencebreaker.org

Обертові радіоперехідні об’єкти

За допомогою сферичного радіотелескопа з п’ятсотметровою апертурою FAST китайські астрономи дослідили радіовипромінювання обертового радіоперехідного об’єкта, відомого як RRAT J1854+0306.

Обертові радіоперехідні об’єкти (RRAT) — це підклас пульсарів, що характеризуються спорадичним, тобто непостійним випромінюванням. Перші об’єкти цього типу були ідентифіковані у 2006 році як окремі імпульси, що спорадично з’являються, частота яких варіюється від кількох хвилин до кількох годин. Такі події в астрономії називають транзієнтними або перехідними й у кожному разі дослідники гадають, що їх спричинило. У цьому випадку припускають, що це звичайні пульсари, з якими щось відбувається.

Відкритий у 2009 році, RRAT J1854+0306 має період обертання 4,56 секунди й міру дисперсії 192,4 пк/см3. Він періодично випромінює сильні імпульси та є однією з найсильніших RRAT, що дає змогу дослідити деталі його випромінювання.

Дослідження китайських астрономів

Команда астрономів під керівництвом Ци Го з Хебейського університету в Китаї провела високочутливі спостереження RRAT J1854+0306 з метою дослідження його поляризованого випромінювання. Для цього вони використовували центральний промінь 19-променевого приймача FAST з частотним діапазоном від 1000 до 1500 МГц, який був розділений на 2048 каналів.

Спостереження показали, що у випромінюванні RRAT J1854+0306 переважають періоди повного спокою. Їхня частка від загального часу становить близько 53,2 відсотка. Вони перемежовуються вузькими (менше 1 градуса) і слабкими (менше 0.5 мДж) імпульсами з періодичними широкими та інтенсивними сплесками. Окремі імпульси показують різноманітну морфологію профілю, демонструючи одинарні, подвійні й множинні піки.

Чи справді це пульсари?

Згідно з дослідженням, імпульси RRAT J1854+0306 демонструють різноманітну поляризаційну поведінку, тобто те, як вирівнюються коливання їхніх електромагнітних хвиль. Ступінь лінійної поляризації може досягати 100 відсотків для деяких імпульсів, а їхня кругова поляризація демонструє різні значення і варіації.

Ці особливості пов’язані з розподілом густини релятивістських частинок і процесами їхнього випромінювання та/або спричинені ефектами поширення. Для деяких імпульсів кути положення сильно відхиляються від середнього, що може бути викликано емісією, яка генерується різними плазмовими умовами магнітосфери нейтронної зорі.

Загалом, на основі зібраних даних дослідники дійшли висновку, що поведінка поляризованого випромінювання RRAT J1854+0306 вказує на те, що його випромінювання походить з магнітосфери, подібної до магнітосфери звичайних пульсарів. Це може мати наслідки для загального розуміння обертових радіоперехідних процесів, оскільки відкриття вказує на те, що RRAT можуть мати те саме фізичне походження, що й решта нейтронних зір.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine