Чого чекати під час протистояння Марса

16 січня настане протистояння Марса. Земля опиниться точно між ним та Сонцем. Однак ще до того відбудеться низка подій, пов’язаних із цією планетою. Щоправда, деякі з них добре буде видно зі США, але не з Європи.

Протистояння Марса
Протистояння Марса

Протистояння Марса

Ті, хто протягом останніх місяців спостерігав за Марсом, знають, що весь цей час його яскравість повільно зростала. Невдовзі, 16 січня, має настати точка, в якій блиск Червоної планети буде максимальним — її протистояння.

Протистоянням називається конфігурація, коли планета опиняється на протилежному від Сонця боці Землі. Тобто наша планета розташовується точно між ними. Протистояння  Марса зазвичай привертають величезну увагу людей, адже під час них він стає особливо яскравим.

Марс на небі 12 січня
Марс на небі 12 січня. Джерело: stellarium-web.org

Однак цього разу цікаві події почнуть розвиватися ще до настання самого протистояння. Оскільки орбіта Марса витягнута і нахилена відносно земної, найближчою відстань між двома планетами буде не 16 січня, а вже 12-го, і складатиме 96,080 млн км, а до моменту протистояння трошки збільшиться — до 96,277 млн км. 

Справа тут в тому, що 12 січня Марс опиниться у перигелії — найближчій до Сонця точці орбіти, а оскільки Земля для нього є внутрішньою планетою, то він перебуватиме ближче і до нас. Кутовий розмір планети на земному небі в цей день сягне 14,6 секунди.

Покриття Марса Місяцем

Після того, як цієї неділі Марс пройде перигей, його блиск продовжить зростати. У ніч з 13 на 14 січня дуже яскравий червоний вогник планети закриє Місяць. Щоправда, цю подію зможуть побачити мешканці більшої частини США, але не Європи. Для мешканців Києва та інших міст континенту Марс залишиться поруч із нашим супутником — спостерігатиметься сполучення.

Поява Марса з-за місячного диска у 2022 році
Поява Марса з-за місячного диска у 2022 році. Джерело: Andrew McCarthy

Загалом подія буде дуже яскравою, адже Марс перебуватиме в сузір’ї Близнят і вишикується в одну лінію з його найяскравішими зорями — Кастором і Полуксом. Відбуватиметься все це фактично одночасно з настанням місячної повні. У січні вона традиційно має назву Вовчої.

Протистояння

Під час протистоянь Марса спостерігається цікавий ефект: у соцмережах різко зростає кількість дописів про те, що ця планета за своїм розміром на земному небі зрівняється з Місяцем. Також часто можна почути про викликані нею гравітаційні аномалії та інші апокаліптичні прогнози.

Звичайно, що насправді нічого такого не відбуватиметься. Проте Марс, який в цей час перебуватиме в сузір’ї Близнят, дійсно буде надзвичайно яскравим. Його блиск сягатиме -1,4, тобто він буде яскравішим за Сіріус. Кутовий розмір його при цьому становитиме 14,5 секунди.

Вигляд Марсу в телескоп під час протистояння 2016 року
Вигляд Марса в телескоп під час протистояння 2016 року. Джерело: www.skyatnightmagazine.com

Загалом протистояння Марса відбуваються раз на 27 місяців. Однак те, яке ми спостерігатимемо 16 січня, буде найяскравішим у період аж до 2031 року. Це буде найкращий час для спостереження за Червоною планетою в телескоп. Тож радимо бути готовими до спостережень.

Найближчі тижні є найсприятливішими для спостережень Червоної планети. Оскільки вона розташована у протилежному від Сонця напрямку, її можна бачити впродовж усієї ночі. А в середні та великі аматорські телескопи можна роздивитися полярну шапку та найпримітніші темні деталі рельєфу.

Новини інших медіа
Науковці дослідили 72 кометні пояси навколо інших зір
Де в космосі ховається сірка: несподіване відкриття
Індія стала четвертою країною, яка зістикувала супутники на орбіті
Колись у марсіанських водоймах хвилі накочувалися на піщаний берег
James Webb відкрив зоряне надскупчення у Великій Магеллановій хмарі
Hubble завершив десятирічне створення 417-мегапіксельної панорами галактики Андромеди
Перші наднові наповнили ранній Всесвіт водою
Довші дні, більше кисню: сповільнення обертання Землі сприяло еволюції життя
Вибух і вогняний феєрверк у небі: сьомий запуск Starship завершився аварією
Україна та Місяць опинилися серед об’єктів, які страждають від руйнування