7 березня 2024 року апарат Juno 59-й раз зблизився з Юпітером, зробивши низку знімків гігантської планети. На них добре видно різнокольорові газові пояси та гігантські бурі, включно зі знаменитою Великою червоною плямою. При близькому погляді на їхньому тлі можна побачити дещо цікаве: невелику темну цятку. Це Амальтея.

Амальтея є п’ятим за величиною супутником Юпітера. Вона має неправильну форму. Її розміри становлять 250 × 146 × 128 км, причому довга вісь завжди спрямована на Юпітер, а коротка — перпендикулярно площині орбіти.

Супутник сильно кратерований, при цьому розміри деяких кратерів можна порівняти з розмірами самої Амальтеї. Він обертається навколо Юпітера всередині орбіти Іо, самого внутрішнього з чотирьох найбільших місяців планети, на один оберт у нього йде 0,498 земної доби.
Однією з відмінних рис Амальтеї є те, що це один із найчервоніших об’єктів у Сонячній системі. За ступенем насиченості вона випереджає навіть Марс. Походження такого кольору Амальтеї залишається неясним. За однією з версій на ній може осідати сірка, що викидається вулканами Іо. За іншою, вона набула свого кольору внаслідок взаємодії із зарядженими частинками з магнітосфери Юпітера.

Ще один цікавий факт полягає в тому, що Амальтея випромінює більше тепла, ніж отримує від Сонця. Це може бути пов’язано з тим, що під час руху по орбіті в потужному магнітному полі Юпітера в її ядрі індукуються електричні струми. Крім того, тепло може виділятися через приливні взаємодії з Юпітером.
Завдяки приливному впливу Юпітера, відцентровій силі, а також низькій густині та сильній витягнутості Амальтеї, швидкість втечі на деяких її ділянках не перевищує метра на секунду. У результаті пил, що вибивається ударами мікрометеоритів, легко залишає поверхню супутника й утворює одне з кілець Юпітера — т. зв. павутинне кільце Амальтеї.
За матеріалами https://www.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine