Через 10⁷⁸ років: учені назвали дату смерті Всесвіту

Всесвіт розпадається набагато швидше, ніж вважалося раніше. Про це свідчать розрахунки трьох нідерландських учених. За їхніми даними, останнім зоряним залишкам знадобиться «всього» 10⁷⁸ років, щоб зникнути. Це набагато менше, ніж передбачувані раніше 101100 років.

Концепт, що демонструє процес випаровування нейтронної зорі за допомогою випромінювання Гокінга. Джерело: Daniëlle Futselaar/artsource.nl

У 1974 році фізик Стівен Гокінг припустив, що через квантові ефекти поблизу горизонту подій чорні діри можуть випускати елементарні частинки. Одним із наслідків цього процесу є те, що вони дуже повільно випаровуються.

У 2023 році команда дослідників з Університету Радбоуда опублікувала роботу, в якій показала, що не тільки чорні діри, а й інші об’єкти з гравітаційним полем, як-от нейтронні зорі, можуть випаровуватися унаслідок процесу, схожого з випромінюванням Гокінга. Розрахунки також показали, що час випаровування об’єкта залежить тільки від його щільності.

Після цієї публікації дослідники отримали безліч запитань зсередини та ззовні наукової спільноти про те, скільки часу займе цей процес і в новій статті дали на нього відповідь.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

На подив дослідників виявилося, нейтронні зорі та зоряні чорні діри розпадаються за однаковий час: 1067 років. Це було несподівано, оскільки чорні діри мають сильніше гравітаційне поле, що, ймовірно, має змушувати їх випаровуватися швидше. Розбіжність пояснюється тим, що чорні діри поглинають частину свого власного випромінювання, що гальмує процес.

Час випаровування різних об’єктів у Всесвіті, якщо враховувати тільки випромінювання, подібне до випромінювання Гокінга. Джерело: Falcke, Wondrak & Van Suijlekom

Вчені також підрахували, скільки часу знадобиться Місяцю й людському тілу, щоб випаруватися під впливом випромінювання, подібного до випромінювання Гокінга. Вийшло 1090 років. Звісно, в реальності існує безліч інших процесів, які призведуть до їхнього набагато швидшого зникнення.

Тому дослідники вибрали в якості «кінця Всесвіту» іншу цифру — 10⁷⁸ років. Це час, необхідний для того, щоб білі карлики, найдовговічніші небесні тіла, розпалися. Попередні дослідження, в яких цей ефект не враховувався, визначали час життя білих карликів у 101100 років.

Отже, остаточний кінець Всесвіту настає набагато раніше, ніж очікувалося. Але, на щастя, мова все одно йде про неймовірно величезні, з нашого погляду, проміжки часу.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
У NASA назвали нову дату старту приватної місії Ax-4
Астероїд Бенну спростував існування п’ятої фундаментальної сили природи
Космічна реновація: James Webb виявив популяцію галактик, яка сформувала вигляд Всесвіту
Удар Трампа по LIGO: Всесвіт може «замовкнути» для науки назавжди
На Плутоні виявили абсолютно новий тип клімату в Сонячній системі
Космічна фреска: 800 тис. галактик на величезній панорамі від James Webb
Газ зникає з протопланетних дисків швидше за пил
Світитися, щоб вижити: як складні молекули виживають у космічних хмарах
Фізики створили «бомбу-чорну діру». Навіщо це потрібно і чи варто хвилюватися?
CubeRover от Astrobotic готовий до польоту на Місяць