«Чан’е-5» вирушив на Місяць

23 листопада з китайського космодрому Веньчан стартувала важка ракета-носій «Чанчжен-5» з автоматичним апаратом «Чан’е-5». Він повинен стати першим з 1976 року посланцем Землі, який здійснить посадку на Місяць, візьме зразок його грунту, а потім доправить його на Землю.

Після відділення від носія китайський місячний апарат успішно розгорнув сонячні панелі і вийшов на паркувальну орбіту. Він складається з чотирьох частин: спускового модуля, зльотного ступеня, поверталньої капсули та орбітального зонда. Їх загальна маса становить 8200 кг. Згідно з планом польоту, пізніше «Чан’е-5» виконав маневр, що направив його на траєкторію перельоту до Місяця.

Схема місії «Чан’е-5». Джерело: wikipedia.org

Після прибуття до нашого природного супутника зльотний модуль повинен буде сісти поблизу піку Рюмкера — ізольованого вулканічного утворення, розташованого у північно-західній частині видимої місячної півкулі, на краю Океану Бур. Вважається, що цей гірський хребет сформувався близько 1,3 млрд років тому. «Чан’е-5» здійснить посадку на початку місцевого дня, коли Сонце ще знаходиться низько над горизонтом і температура поверхні не така велика. Наступний світанок в районі запропонованого місця посадки відбудеться 27 листопада.

План місії передбачає, що космічний апарат збере до 2 кг реголіту і завантажить їх у зльотний модуль, який після старту з Місяця зістикується з орбітальним зондом і проведе перевантаження зібраних зразків у повертальну капсулу. Далі «Чан’е-5» проведе кілька днів на селеноцентричній орбіті, після чого виконає маневр для переходу на траєкторію повернення на Землю. На відстані 5 тис. км від нашої планети капсула буде від’єднається від космічного апарату, ввійде в атмосферу і приземлиться в автономному регіоні Внутрішня Монголія Очікується, що це станеться 15-16 грудня.

«Чан’е-5». Джерело: Сіньхуа

Якщо місія буде успішною, Китай матиме у своєму розпорядженні набагато молодші місячні зразки, ніж ті, що доставляються експедиціями Apollo та радянськими станціями «Луна». Їх аналіз надасть ученим цінну можливість доопрацювати методи, які використовуються для датування гірських порід на поверхні супутника Землі, що дозволить їм дізнатися більше про його походження й еволюцію.

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна