Chandra зафіксував рентгенівське випромінювання Урану

Космічна обсерваторія Chandra вперше зареєструвала рентгенівське випромінювання Урану. Астрономи вважають, що ця знахідка допоможе розкрити деякі таємниці крижаного гіганта.

Рентгенівське зображення Урану. Джерело: NASA/CXO/University College London/W. Dunn et al/W.M. Keck Observatory

Рентгенівське випромінювання несе інформацію про властивості небесних тіл, зокрема про їхню взаємодію з сонячним вітром, і процеси, що йдуть в атмосфері й магнітосфері. Його зафіксували від більшості планет Сонячної системи, комет, Плутону й Іо. А ось спостереження за крижаними гігантами Ураном і Нептуном тривалий час не були успішними. Але наразі це змінилося.

Група британських астрономів опублікувала результати спостережень за Ураном, виконаних рентгенівським телескопом Chandra в 2002 та 2017 роках. Їм вдалося виявити спалахи, що відповідають рентгенівському випромінюванню. При цьому його потік в 2002-му був значно сильніший. Дослідники пов’язують це з підвищеною сонячною активністю в тому році.

На думку вчених, основна частина рентгенівського випромінювання йде від атмосфери й кілець Урану. У випадку з кільцями воно утворюється в результаті зіткнень заряджених частинок із радіаційних поясів планети з їхніми частинками. У випадку з атмосферою випромінювання виникає в результаті розсіювання рентгенівських променів сонячного спектра.

Свою роль також можуть зіграти й полярні сяйва. Точний механізм їхнього утворення на Урані досі залишається загадкою для астрономів. Річ у тім, що вісь обертання сьомої планети майже паралельна площині її орбіти, а магнітні полюси зміщені й не збігаються з географічними. Це робить полярні сяйва Урану надзвичайно складними та мінливими.

За матеріалами: https://www.nasa.gov