Білі карлики можуть сповільнювати охолодження шляхом утворення кристалів

Деякі білі карлики, всупереч передбаченим фізикою закономірностям, не охолоджуються протягом сотень мільйонів років. Недавно вчені припустили, що причиною цього є утворення в їхній товщі кристалів, які сприяють перерозподілу тепла.

Білий карлик
Білий карлик. Джерело: www.caltech.edu

Дивна поведінка білих карликів

Нещодавно опублікована у журналі Nature стаття, авторами якої є фізики з університетів Великої Британії та Канади, пропонує розв’язання однієї загадки, яка непокоїть науковців уже кілька років. Стосується вона мертвих зір, відомих як білі карлики.

Прийняті наукові теорії стверджують, що в мертвих зорях не відбуваються термоядерні реакції. Тому вони мають поступово охолоджуватися протягом мільярдів років із постійною швидкістю. Тож їх можна використовувати як індикатор віку систем, в які вони входять.

Проте спостереження, здійснене космічним телескопом Gaia 2019 року, кинуло виклик цим уявленням. Воно виявило, що ці зорі не охолоджуються вже протягом 8 млрд років, а значить, мають всередині щось, що їх нагріває.

Кристали всередині мертвих зір

У новій статті автори розробили фізичну модель, яка пояснює, що може зупинити охолодження білих карликів. Науковці звернули увагу на те, що частина цих об’єктів утворюється не безпосередньо під час скидання червоним гігантом своїх зовнішніх оболонок, а в процесі злиття мертвих зір меншого розміру.

Фізики встановили, що при цьому хімічні процеси всередині зір відбуваються вкрай незвичним способом і у товщі плазми утворюються тверді кристали. Вони мають більшу густину, ніж середовище навколо, тому не тонуть.

Натомість ці кристали починають рухатися до поверхні й витісняють на своєму шляху навколишній матеріал, який переміщується до центру зорі. При цьому вивільняється велика кількість гравітаційної енергії, яка переходить у механічну, а потім — у теплову. Саме вона і є джерелом, що дає білим карликам можливість не охолоджуватися протягом мільярдів років.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine