Одна з речей, якою науковці активно займаються, досліджуючи червоні карлики, є їхні атмосфери, що можуть сильно впливати на температуру поверхні. Однак тепер астрономи з’ясували, що газові оболонки можуть «ховатися» від них.
Планети червоних карликів
Нещодавно вчені оприлюднили нове дослідження, яке говорить про те, що атмосфери деяких екзопланет, що обертаються навколо червоних карликів, можуть «ховатися» від їхніх очей. І ця тема справді надзвичайно важлива для розуміння того, наскільки придатним до існування життя, схожого на земне, є космос.
Річ у тім, що приблизно 75% усіх зір в Чумацькому Шляху є саме червоними карликами. І це також означає, що саме на орбітах цих невеличких світил, розмір яких інколи не набагато переважає Юпітер, варто пошукати планети. Зокрема, це стосується і землеподібних світів.
І тут червоні карлики мають одну цікаву особливість. Через низьку світність, зони, в яких планета може отримувати рівно стільки тепла, скільки й Земля, розташовані дуже близько до них. Це означає, що навіть якщо ми маємо справу з невеличким кам’янистим світом, на нього будуть діяти потужні припливні сили, які за мільярди років синхронізують періоди його добового та річного обертання.
Планета виявиться весь час повернутою до зорі одним і тим самим боком. І тут багато хто робить висновок, що такі світи абсолютно безперспективні для виникнення життя. Адже один їхній бік має перетворитися на розжарену пустелю, а інший — на крижане пекло.
Атмосфери екзопланет
Проте на шляху того, аби все було так, як описано вище, стоїть наявність у планет атмосфер. Газові оболонки поглинають тепло на денному боці планети, в них виникає нерівність тисків у різних регіонах і з’являються течії між ними, які й вирівнюють температуру.
Наскільки планета червоного карлика придатна до життя, визначається наявністю у неї атмосфери та її товщиною. Тому вчені і вглядаються в них, намагаючись з’ясувати, наскільки товстою є газова оболонка. Це непросто, але є один спосіб.
Можна подивитися на планету в той момент, як вона проходить між нами та зорею. Тоді ми побачимо її нічний бік і можемо виміряти її температуру. Потім можна зробити те саме, коли вона готуватиметься сховатися за своїм сонцем. Це буде її денний бік.
Порівнявши дві температури, можна дізнатися, наскільки потужною є атмосфера, і зробити висновок про життєпридатність. І ось тут з’являється нове дослідження, яке каже, що інколи результати можуть бути хибними.
Щільний шар хмар на нічному боці може відбивати більшу частину тепла. Планета здається безатмосферною, хоча газову оболонку насправді має.
За матеріалами phys.org