Астрономи знайшли майже невидимий супутник Чумацького Шляху

Вчені вивчили дані астрономічного огляду неба і знайшли найтьмяніший супутник Чумацького Шляху. Він практично невидимий, оскільки має діаметр лише 10 св. років і його навіть не можна вважати галактикою. Це просто невелике скупчення.

Карликова галактика
Карликова галактика. Джерело: esahubble.org

Майже невидимий супутник

Астрономи знайшли супутник нашої Галактики, який настільки тьмяний, що його майже можна вважати невидимим. У цьому їм допоміг огляд північної півсфери неба в ультрафіолетовому, ближньому інфрачервоному та видимому діапазонах UNIONS.

Проаналізувавши дані огляду північної півсфери неба в ультрафіолетовому, ближньому інфрачервоному та оптичному спектрах UNIONS, міжнародна група астрономів виявила новий компактний супутник Чумацького Шляху, який отримав позначення Велика Ведмедиця III/UNIONS 1.

UNIONS — це програма, яка ставить на меті дослідження структури Чумацького Шляху. Для цього два телескопи сканують величезну ділянку неба площею 4800 кв. градусів. Перший із цих астрономічних інструментів — канадсько-французько-гавайський телескоп CFHT, а другий — панорамний оглядовий телескоп із системою швидкого реагування (PanSTARRS).

Навколо Чумацького Шляху кружляє велика кількість значно менших зоряних систем. Більшість із них відомі вже достатньо давно. Однак вчені досі знаходять все нові й нові карликові галактики та скупчення. Цього разу пощастило команді під керівництвом Саймона Е. Т. Сміта з Університету Вікторії в Канаді, яка знайшла дещо, що отримало назву Велика Ведмедиця III/UNIONS 1.

Що таке Велика Ведмедиця III/UNIONS 1

Майже невидимий супутник нашої Галактики отримав таку дивну назву згідно зі встановленими правилами. Це третя карликова галактика в околицях Чумацького Шляху, знайдена у відповідному сузір’ї.

Хоча спочатку її визначили взагалі як групу гравітаційно пов’язаних зір. Річ у тім, що її абсолютна зоряна величина, тобто видимий розмір, який вона має на певній відстані, є мінімальною серед усіх відкритих. Вона становить лише 2,2m.

Команда спочатку визначила Велику Ведмедицю III/UNIONS 1 як просторово-роздільну надмірну щільність світил у даних UNIONS. Потім вона отримала радіальні швидкості від телескопа Кека та власні рухи від супутника ESA Gaia, які підтвердили, що це когерентна система.

Як вказано у статті, Велика Ведмедиця III/UNIONS 1 дуже компактна, оскільки має радіус приблизно 10 світлових років і містить лише близько 50–60 зір. Тому її загальна маса також вкрай мала і становить лише 16 мас Сонця.

Результати показують, що орбіта Великої Ведмедиці III/UNIONS 1 має перицентр 41 700 світлових років. Дані також свідчать про те, що її вік становить принаймні 11 млрд років, а зорі у ній бідні на метали.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine