Астрономи відкрили «космічну лозу», всипану гігантськими галактиками

Астрономи відкрили у космосі гігантську видовжену структуру, яка отримала назву «космічна лоза». У ній міститься 13 величезних галактик, кожна з яких у майбутньому може стати скупченням. Вчені дослідили, як вони утворилися.

«Космічна лоза»
«Космічна лоза». Джерело: DOI: 10.48550/arxiv.2311.04867

«Космічна лоза»

8 листопада міжнародна команда астрономів повідомила, що відкрила гігантську космічну структуру, що простягнулася на 13 млн світлових років. До її складу входять понад 20 величезних галактик.

Дослідження було виконане за допомогою телескопа James Webb. При цьому цікаво, що червоний зсув для «космічної лози» становить 3,44. Це означає, що ми бачимо її такою, якою вона була лише за кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху.

З урахуванням цього гігантські спокійні галактики, які її складають, дуже цікавлять вчених. Вважається, що саме з них утворюються галактичні скупчення. Тож, можливо, ми спостерігаємо за утворенням суперкластера.

Що показали дослідження

Спостереження показують, що «космічна лоза» є надзвичайно довгою та широкою структурою — завдовжки приблизно 13,04 і завширшки 0,65 млн світлових років. Отже, ця структура значно більша за інші компактні групи галактик і протоскупчення, які існували у ті часи, у які ми її спостерігаємо. Для порівняння, діаметр сучасного Чумацького Шляху — 100 тис. св. років.

Загальна вага структури сягає 260 млрд сонячних мас. Дві наймасивніші галактики цієї структури, названі Галактикою A та Галактикою E, є спокійними (швидкість зореутворення нижча за 0,5 маси Сонця на рік) і демонструють морфологію, де переважають балджі. Причина низьких темпів зореутворення у них полягає в тому, що приблизно 500 млн років тому внаслідок активності ядер або злиття у них відбулися спалахи зореутворення, в результаті чого увесь вільний водень «вигорів».

Результати дослідження підтверджують, що масивні спокійні галактики можуть утворюватися у великомасштабних структурах, що зростають. На думку дослідників, цілком можливо, що Галактика E стане найяскравішою кластерною галактикою (BCG), якщо потрапить у ядро кластера пізніше космічного часу.

Підбиваючи підсумки, автори статті пропонують подальше дослідження спокійних скупчень галактик із високим червоним зсувом, що може мати вирішальне значення для покращення нашого розуміння того, як формуються та еволюціонують найбільші структури у Всесвіті.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine