Астрономи знайшли супутники у майбутньої наднової

Міжнародна команда астрономів оголосила про виявлення двох компаньйонів у зорі спектрального класу В. У майбутньому це світило перетвориться на наднову.

Екзопланети у велетенських світил

Практично всі відкриті на сьогодні екзопланети обертаються або навколо червоних карликів, або сонцеподібних світил. Але як щодо зірок-гігантів? Донедавна астрономам не були відомі екзопланети у світил, які завершать своє життя вибухом наднової. Постало закономірне питання про те, чи є це відображенням істинної картини справ, чи все полягає у недостатньо широкій спостережній вибірці. Нещодавнє відкриття міжнародної команди астрономів дозволяє припустити, що істині більше відповідає другий варіант.

Зорі µ1 Скорпіона та µ2 Скорпіона на нічному небі. Джерело: Рbase.com

У процесі проєкту BEAST (B-Star Exoplanet Abundance STudy) дослідники виявили сліди двох компаньйонів у молодої зорі µ2 Скорпіона. Вона розташована на відстані 470 світлових років від Землі та є частиною зоряної асоціації Скорпіона-Центавра. Маса світила перевищує масу нашого Сонця у дев’ять разів. Коли зоря вичерпає запаси водневого палива, її ядро ​​сколапсує з утворенням нейтронної зорі або чорної діри.

Внаслідок спостережень µ2 Скорпіона астрономам вдалося зафіксувати інфрачервоне випромінювання, джерелом якого є компаньйони зірки. Існування одного з них було підтверджено під час незалежних спостережень, другий ще чекає на підтвердження. Маса першого об’єкта перевищує масу Юпітера у 14 разів, другого — у 18,5 раза. Отже, вони перебувають на межі між гігантськими газовими планетами та коричневими карликами.

Моделі формування екзопланет

Незалежно від точної природи компаньйонів µ2 Скорпіона, це перша подібна знахідка у майбутній надновій. Відкриття також може відіграти важливу роль у покращенні розуміння процесів, що ведуть до утворення екзопланет. Акреційна модель передбачає, що екзопланети формуються внаслідок поступової акреції пилу в планетарне ядро. Однак цей процес вимагає мільйони років і неможливий поблизу масивних зір, випромінювання яких швидко розсіює протопланетні диски.

Екзопланета в уявленні художника. Джерело: ESO/L. Calçada

Конкурентний сценарій гравітаційної нестабільності передбачає набагато швидший процес формування екзопланет, що відбувається в результаті колапсу протопланетного диска, що призводить до утворення зародків майбутніх планет. Однак компаньйони µ2 Скорпіона дуже масивні й не вписуються в поточні моделі гравітаційної нестабільності. Отже, ймовірно, що за результатами відкриття вченим доведеться оновити свої моделі.

Раніше ми розповідали, як астрономи можуть використовувати Сонце, щоб сфотографувати екзопланети.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine