У близькій зоряній системі знайдено сліди зіткнення

Астрономам вдалося виявити сліди зіткнення планет у молодій зоряній системі HD 172555. Вона розташована у сузір’ї Павича на відстані 95 світлових років від Сонця. Її вік становить 23 млн років.

Зіткнення між протопланетами в уяві художника. Джерело: Mark Garlick

HD 172555 все ще оточена залишковим диском, що складається з речовини, нез адіяної під час формування системи. Саме вона і привернула увагу вчених. Дослідження показали, що ця речовина містить велику кількість незвичайних мінералів у зернах, які при цьому набагато дрібніші, ніж очікується від типового навколозоряного залишкового диска.

Щоб розкрити загадку HD 172555, астрономи скористалися допомогою комплексу радіотелескопів ALMA. Їхньою метою був монооксид вуглецю (CO), який «світиться» найяскравіше, тому його простіше знайти.

ALMA виявив значну концентрацію цієї сполуки на відстані приблизно 6-9 а.о. від центру системи. За оцінками дослідників, вона відповідає приблизно 20% монооксиду вуглецю, що міститься в атмосфері Венери. До цього варто додати, що СО піддається фотодисоціації — процесу, при якому ультрафіолетове випромінювання поступово руйнує його молекули.

Наявність такої великої кількості монооксиду вуглецю та інші хімічні аномалії у складі залишкового диска підштовхнули вчених до думки, що він потрапив туди під час якоїсь недавньої події. Дослідники виключили безліч варіантів і зупинилися на найбільш ймовірному сценарії: СО вказує на велике зіткнення.

Зіткнення між протопланетами в уяві художника. Джерело: Mark Garlick

На думку дослідників, газ був викинутий у простір у результаті зіткнення двох планет, що формуються, сукупна маса яких була еквівалентна восьми земним. Воно призвело до того, що більший об’єкт втратив до 60% своєї атмосфери, яка містила вуглекислий газ (CO₂), що потрапила в космос і стала частиною диска, а CO₂  перетворився на CO. Оскільки випромінювання зорі ще не встигло зруйнувати монооксид вуглецю, можна припустити, що, за астрономічними мірками, ця подія відбулася відносно нещодавно — приблизно 200 тисяч років тому.

За матеріалами: https://phys.org