Астрономи знайшли «миготливу» зірку в центрі Чумацького Шляху

Міжнародна команда астрономів повідомила про реєстрацію незвичайних змін блиску зірки VVV-WIT-08. У якийсь момент її яскравість знизилася у 30 разів, у результаті чого це світило майже перестало спостерігатися.

Зірка VVV-WIT-08 в уяві художника. Джерело: Аманда Сміт, Кембриджський університет

VVV-WIT-08 розташована від нас на відстані 25 тисяч світлових років у напрямку центру Чумацького Шляху. Це червоний гігант, радіус якого приблизно у 100 разів перевищує радіус Сонця.

На даний момент астрономи знають досить багато прикладів світила, видимий блиск яких змінюється через пульсації або затемнення зіркою-супутником. Однак випадок VVV-WIT-08 відрізняється від них важливою обставиною: тривалістю затемнення. Яскравість червоного гіганта знизилася протягом декількох місяців, після чого він повністю відновився.

На думку дослідників, найбільш вірогідним поясненням явища є наявність прихованого супутника (екзопланети або іншої зірки) в оточенні щільного пилового диска. Його транзит дійсно може призвести до такого значного і тривалого скорочення блиску червоного гіганта. Оскільки VVV-WIT-08 знаходиться в густонаселеному галактичному центрі, астрономи також розглянули варіант проходження між спостерігачами і зіркою гравітаційно непов’язаного об’єкта. Однак симуляція показала, що такий сценарій вимагає дуже великої кількості матчів, а тому вкрай малоймовірний.

Варто зазначити, що вченим давно відома система, схожа на VVV-WIT-08. Гігантська зірка Алмаас (ε Візничого) частково затьмарюється гігантським пиловим диском кожні 27 років. Однак її видима яскравість знижується не більше ніж на 50%.

За матеріалами: https://phys.org