Астрономи знайшли біля центра Чумацького Шляху гігантську молекулярну хмару

Науковці відкрили нову гігантську молекулярну хмару, яка розташована неподалік від центра Чумацького Шляху. Її маса сягає 160 тис. сонячних, а розмір — 200 св. років. Вона може стати новим центром зореутворення.

Газова хмара M4.7-0.8
Газова хмара M4.7-0.8. Джерело: DOI: 10.48550/arxiv.2503.14174

Гігантська молекулярна хмара

18 березня вчені обсерваторії Грін Бенкс повідомили про відкриття в Чумацькому Шляху нової молекулярної хмари міжзоряного газу. Про це йдеться у статті, опублікованій на сервері препринтів arXiv.

Взагалі міжзоряні хмари холодного газу є дуже звичайною річчю у Всесвіті. Якась їхня частина лишилася ще з початку його існування. Інші утворилися з газу, викинутого надновими. Деякі з них досягають гігантських розмірів. Вони мають протяжність у десятки світлових років і масу в тисячі разів більшу за сонячну.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Саме таким є відкритий астрономами об’єкт M4.7-0.8. Він розташований на відстані 23 тис. св. років від нас у галактичному барі. Так називається перетинка біля центру нашої Галактики. Ті місця характеризуються значно більшою щільністю зір, ніж околиці Сонячної системи, тож нічого дивного в цьому немає.

Подробиці структури хмари

Загалом хмара M4.7-0.8 має масу в 160 тис. сонячних і простягається у просторі на 190 св. років. Проте вона має видовжену форму, тобто вказана величина є її найбільшим виміром. У вертикальній же площині вона розтягнулася на 65 св. років. Для порівняння, відстань від Сонця до Сіріуса — лише 9 св. років.

Хмара складається з двох витягнутих частин. У ній дослідники вже помітили кілька можливих вогнищ зореутворення. Також тут є сліди викиду оксиду вуглецю.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Що таке темна матерія і з чого вона складається
Обсерваторія діаметром 12,9 тис км надіслала світлини найтаємничіших явищ на Сонці
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років