Астрономи виявили новонароджений субзвездний об’єкт

Команда астрономів з Технологічного університету Рочестера оголосила про відкриття новонародженого субзоряного об’єкта, який отримав позначення 2MASS J1155-7919 b. Виявити його вдалося внаслідок аналізу даних, зібраних космічним телескопом Gaia. Об’єкт обертається навколо червоного карлика, що входить до складу зоряної асоціації Хамелеона і має вік не більше 5 млн років.

Суперюпітер в уяві художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC-Caltech)

Знахідка цікава тим, що 2MASS J1155-7919 b розташована на відстані близько 320 світлових років від Сонячної системи. На цей час це найближчий відомий астрономам субзоряний об’єкт. За масою він приблизно вдесятеро перевищує Юпітер. Швидше за все, це «супер-юпітер» – газовий гігант, що знаходиться на умовному кордоні між планетами та коричневими карликами. Ключова різниця між цими двома класами тіл полягає в тому, що в надрах останніх можуть йти деякі термоядерні реакції, «горючим» для яких є ізотопи легких елементів.

Очевидно, 2MASS J1155-7919 b все ще знаходиться в стадії зростання. Не можна виключати, що в майбутньому він набере достатньої маси, щоб перетворитися на коричневий карлик. Також варто відзначити, що орбіта цього тіла проходить на дуже значному віддаленні (близько 600 а.о.) від масивнішого компонента системи. Можливо, така орбіта сформувалася внаслідок гравітаційних впливів з боку інших зір асоціації.

Відносна близькість до Сонячної системи та значна відстань від центральної зорі робить 2MASS J1155-7919 b відмінним кандидатом для подальших спостережень, у тому числі й отримання його прямих зображень. Вчені сподіваються, що зібрані в ході досліджень дані допоможуть краще розібратися в механізмах формування та орбітальної еволюції таких тіл.

За матеріалами: https://iopscience.iop.org