Астрономи виявили наднову, породжену злиттям зір

Використовуючи дані огляду Very Large Array Sky Survey (VLASS), американські астрономи виявили сліди наднової, що виникла в результаті зіткнення нейтронної зорі або чорної діри з ядром масивної зорі-компаньйона. Раніше такі події не спостерігались і передбачалися лише теоретично.

     

Зірка перед вибухом (концепт). Джерело: Chuck Carter

Звичні для нас наднові виникають у результаті колапсу масивних зірок, які повністю вичерпали запаси термоядерного палива й більше не можуть протистояти силам власної гравітації. В результаті відбувається потужний вибух з утворенням чорної діри або нейтронної зорі.

Але це ще не кінець історії. Якщо у загиблої зірки був компаньйон, то новоутворена нейтронна зоря або чорна діра з часом може злитися з ним. Існуючі моделі передбачають, що це призведе до виникнення ще однієї наднової.

Донедавна описаний вище сценарій залишався лише теорією, оскільки астрономам не вдавалося знайти прикладів такої події. Однак після аналізу даних огляду VLASS дослідники виявили появу нового яскравого радіоджерела, що отримало позначення VT 1210+4956. Воно розташоване на околиці карликової галактики, віддаленої від нас приблизно на 480 мільйонів світлових років.

Запропонована схема залишку наднової VT 1210+4956. Джерело: Bill Saxton, NRAO/AUI/NSF

Згодом астрономам вдалося встановити, що це залишок наднової. Він взаємодіє зі щільною хмарою речовини, викинутої за кілька століть до вибуху, що призводить до появи радіовипромінювання. На думку вчених, цей матеріал утворився під час попереднього спалаху наднової, що призвів до формування чорної діри або нейтронної зорі, яка незабаром зіткнулася зі своєю зорею-компаньйоном. Цілком ймовірно, що ця подія спостерігалася 2014 року, коли встановлений на борт МКС інструмент MAXI зареєстрував неідентифікований на той момент рентгенівський спалах, що виходив із цієї галактики.

За матеріалами: https://www.caltech.edu