Астрономи виявили майбутню кілонову

У результаті спостережень міжнародна команда дослідників виявила дуже рідкісну подвійну систему. У майбутньому вона стане джерелом кілонової.

Система CPD-29 2176 в уявленні художника. Джерело: CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/P. Marenfeld

Знайдена астрономами система одержала позначення CPD-29 2176. Вона розташована на відстані 11 400 світлових років від Землі. Спочатку система була ідентифікована космічною обсерваторією Swift. Під час наступних спостережень, виконаних за допомогою 1,5-метрового телескопа SMARTS (він входить до складу Міжамериканської обсерваторії Серро-Тололо), астрономи визначили орбітальні характеристики компонентів.

CPD-29 2176 складається з нейтронної зорі та масивного світила головної послідовності, що знаходиться на тісній орбіті навколо неї. За оцінками астрономів, зоря вже втратила більшу частину своєї зовнішньої оболонки, яку поглинув її компаньйон. Отже, коли наприкінці свого життєвого циклу світило колапсує, це супроводжуватиметься значно меншим викидом енергії, ніж типовий спалах наднової.

Еволюція подвійної системи CPD-29 2176. Джерело: CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/P. Marenfeld

Це означає, що нейтронна зоря, яка утворилася в результаті загибелі зорі, виявиться гравітаційно пов’язана з сусідньою нейтронною зоркею. Відстань між ними поступово зменшуватиметься поки вони, зрештою, не зіллються. Астрономи класифікують такі події як спалахи кілонових.

Майбутнє злиття двох нейтронних зір супроводжуватиметься потужним викидом енергії та утворенням сильних гравітаційних хвиль. Крім того, воно призведе до синтезу ряду елементів важче заліза, які згодом увійдуть до складу газопилових хмар, що в своєю чергою дасть початок наступному поколінню зір та екзопланет.

Варто відзначити, що системи типу CPD-29 2176 вкрай рідкісні. За оцінками астрономів, у всьому Чумацькому Шляху налічується не більше десятка таких пар, які в майбутньому стануть джерелом кілонових.

Ви також можете почитати про те, як злиття нейтронних зір породило найщільніший об’єкт у Всесвіті.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна