Астрономи вперше виміряли вміст ізотопів вуглецю в атмосфері екзопланети

Використовуючи Дуже великий телескоп Європейської Південної обсерваторії (ESO VLT), міжнародна команда астрономів змогла вперше визначити співвідношення ізотопів вуглецю в атмосфері екзопланети. Дослідники сподіваються, що розроблений ними метод у майбутньому дозволить визначити початкову відстань, на якій утворилися позасонячні світи від своїх материнських зірок.

Хімічний аналіз атмосфери екзопланети на думку художника. Джерело: Daniëlle Futselaar (Artsource)

Мішенню VLT була екзопланета TYC 8998-760-1 b, яка обертається навколо молодого помаранчевого карлика, розташованого приблизно у 300 світлових роках від Сонця. Це газовий гігант, радіус якого втричі, а маса — в 14 разів більша за юпітеріанську. Таким чином, екзопланета знаходиться на межі, що відділяє масивні газові гіганти від коричневих карликів.

Під час спостережень астрономам вдалося виявити сигнатури вуглецю-12 (найпоширенішого ізотопу цього елементу) й вуглецю-13, а також визначити їх співвідношення. Спочатку вони припускали, що приблизно кожен 70-й атом вуглецю в атмосфері екзопланети буде вуглецем-13. Однак насправді його зміст був удвічі більшим.

Планетна система TYC 8998-760-1 (фото VLT). Джерело: ESO/Bohn et al.

На думку дослідників, такий високий вміст «важкого» вуглецю пояснюється місцем утворення екзопланети. Її орбіта проходить на відстані 160 а.о. від зірки. На цій відстані лід, швидше за все, початково містив велику кількість вуглецю-13, що в підсумку призвело до більш високої частки цього ізотопу в атмосфері TYC 8998-760-1b.

На основі: https://phys.org