Астрономи відкрили рекордний квазар

Вчені, які працюють із Дуже великим телескопом Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO), відкрили рекордний квазар. Він цікавий не тільки тим, що є найяскравішим. Також надмасивна чорна діра в його центрі збільшує свою масу найшвидше серед усіх подібних відомих об’єктів.

Рекордний квазар
Рекордний квазар. Джерело: phys.org

Рекордний квазар

Астрономи нещодавно відкрили рекордний за кількома показниками квазар. У цьому їм допоміг VLT, що знаходиться у Південній Америці. Стаття про відкриття опублікована у журналі Nature Astronomy.

Квазарами називаються ядра галактик, які є настільки яскравими, що ми їх бачимо навіть тоді, коли самої зоряної системи зовсім не видно через величезну відстань. Джерелом такої активності є надмасивна чорна діра, що активно поглинає речовину. При цьому вона росте й народжує випромінювання.

Описаний у новому дослідженні квазар J0529-4351 розташований настільки далеко, що його випромінюванню необхідно 12 млрд років, аби досягти Землі. При цьому на знімках його дуже добре видно — адже він у 500 трильйонів разів яскравіший за Сонце. Точніше, настільки яскравим є акреційний диск діаметром у 7 світлових років, що оточує чорну діру. Він приблизно у 15 тис. разів більший за орбіту Нептуна.

Саме цей диск робить J0529-435 найяскравішим з усіх відомих квазарів. Саму ж чорну діру, попри те, що вона у 17 млрд разів яскравіша за Сонце, зовсім не видно. Але це не означає, що вона не вражає своїми параметрами. Серед усіх подібних об’єктів вона зростає найшвидше. Щодня вона стає важчою на одну сонячну масу.

Чому квазар не відкрили раніше

Виникає питання: якщо J0529-4351 — настільки яскравий, то чому його не помічали раніше? Власне, його помічали. Він присутній як джерело випромінювання вже у огляді неба Schmidt Southern Sky Survey, виконаному 1980 року. Проте ані тоді, ані пізніше його як квазар не розпізнали.

Причина тут у тому, що об’єми даних спостережень надзвичайно великі. Обробити всю цю інформацію вручну дослідники просто не могли. Ситуація виправилася з появою штучного інтелекту (ШІ). Зараз класифікацією космічних об’єктів займаються нейромережі. Але й вони не змогли свого часу правильно класифікувати J0529-4351.

Річ у тому, що перед використанням ШІ його навчають на вже розпізнаних знімках. Але J0529-4351 набагато яскравіший, ніж буває квазар у середньому. Тож системи ШІ зробили ту саму помилку, що й люди: це не схоже на квазар, отже, це — зоря.

Лише минулого року дослідники з обсерваторії Сайдінг-Спрінг в Австралії встановили його справжню природу. Але те, що це рекордний квазар, вдалося дізнатися тільки за допомогою VLT. Тепер учені збираються спостерігати за ним за допомогою інших інструментів, аби більше дізнатися про саму сутність надмасивних чорних дір.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Місяць – свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі із Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування
Подивіться вгору: 27 березня на небі може спалахнути нова T Північної Корони
Телескоп Hubble сфотографував Малу Магелланову Хмару