Астрономи уточнили масу чорної діри в центрі Чумацького Шляху

Команда астрофізиків з Інституту позаземної фізики Макса Планка зуміла уточнити масу чорної діри Стрілець А*, розташованої в центрі Чумацького Шляху. Вона перевищує масу Сонця більш ніж у чотири мільйони разів.

Черная дыра в центре Млечного пути
Перший в історії знімок Стрільця А*: чорної діри, розташованої в центрі нашого Чумацького Шляху. Джерело: EHT Collaboration

У центрі більшості відомих нам галактик ховаються надмасивні чорні діри. Наш Чумацький Шлях не є винятком із цього правила. Минулого року астрономи зуміли остаточно довести, що розташоване в його центрі компактне радіоджерело Стрілець А* теж являє собою чорну діру. Їм вдалося це зробити, зафіксувавши за допомогою радіотелескопів яскраву кільцеподібну структуру, що її оточує. Вона складається з розігрітого до великих температур газу.

Час від часу в цьому газі відбуваються спалахи, які можна спостерігати в ближньому інфрачервоному діапазоні. Дослідники вирішили скористатися цією обставиною, щоб уточнити розміри та масу чорної діри. Для цього вони використали дані про спалахи, що спостерігалися у 2018, 2021 і 2022 роках, зібрані за допомогою встановленого на Дуже Великому телескопі приймача GRAVITY.

Аналіз даних GRAVITY показав, що маса Стрільця А* перевищує масу Сонця в 4,297 млн разів. Це відповідає результатам вимірювань, отриманих при використанні альтернативних методів. Також дослідникам вдалося уточнити розмір чорної діри. Уся її маса зосереджена в об’ємі простору, меншому за радіус орбіти Венери.

За матеріалами https://www.aanda.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine