Астрономи спрогнозували повторення спалаху наднової в 2037 році

У 2016 році космічний телескоп Hubble зареєстував спалах наднової (подія отримала неофіційну назву «Реквієм»), що відбувся в далекій галактиці MRG-M0138. Її світлу знадобилося 10 млрд років, щоб досягти нашої планети.

«Потроєне» зображення спалаху наднової в галактиці MRG-M0138 і передбачене місце появи його четвертого відображення. Джерело: Joseph DePasquale (STScI)

Особливість «Реквієму» полягала в тому, що Hubble побачив його тричі. Річ у тім, що між MRG-M0138 і Землею розташоване масивне галактичне скупчення MACSJ0138.0-2155. Його потужна гравітація зіграла роль лінзи, посиливши та викрививши світлові промені від спалаху, які почали рухатися по різних траєкторіях. У результаті телескоп зміг одночасно спостерігати відразу три наднові.

Але це ще не кінець історії. Скориставшись отриманими даними, команда американських і європейських астрономів створила комп’ютерну модель розподілу темної матерії в MACSJ0138.0-2155. Це дозволило їм передбачити появу ще одного «віддзеркалення» спалаху наднової. Згідно з розрахунками, його можна буде спостерігати у 2037 році.

Така тривала затримка є рекордом для подібних подій. За словами дослідників, якщо вони мають рацію, то це не лише підтвердить сучасне розуміння гравітації, але й зіграє важливу роль у розвитку космології. Точне значення запізнення наднової дозволить розрахувати дистанцію до галактики MRG-M0138, де виникла наднова, та оцінити швидкість її віддалення, що, у свою чергу, дасть можливість уточнити значення швидкості розширення Всесвіту.

За матеріалами: https://www.nasa.gov