Астрономи сфотографували новонароджену екзопланету

На сьогодні відомо понад чотири тисячі екзопланет. Однак більшість із цих світів були відкриті за допомогою непрямих методів, у той час як кількість планет, які можна спостерігати безпосередньо, дуже невелика. Але нещодавно цей список поповнився новим найменуванням.

Знімок зорі 2M0437 та екзопланети 2M0437b, що обертається довкола неї. Джерело: Subaru Telescope and Gaidos, et al. (2021)

Йдеться про екзопланету, що отримала позначення 2M0437b. Вона була виявлена ​​у 2018 році за допомогою телескопа «Субару», що розташований на вершині гавайського вулкану Мауна-Кеа. Згодом астрономи виконали низку додаткових спостережень цієї екзопланети з використанням телескопів, теж розташованих на цій вершині.

2M0437b є газовим гігантом, маса якого в кілька разів перевищує юпітеріанську. Екзопланета обертається навколо молодого червоного карлика, що входить до складу молекулярної хмари Тельця. Вона розташована на відстані 460 світлових років і містить сотні новонароджених світил. Це найближчий до Сонця регіон активного зореутворення.

Знайдена екзопланета доступна для прямих спостережень з двох основних причин. По-перше, її орбіта пролягає на відстані 100 а.о. від батьківської зорі (для порівняння: радіус орбіти Нептуну складає всього 30 а.о.). По-друге, її вік становить лише кілька мільйонів років, тобто вона практично ровесниця Гавайських островів. Через це атмосфера 2M0437b все ще розігріта до температури 1100-1200°C і активно випромінює в інфрачервоному діапазоні, що й робить можливим отримання її зображень.

За матеріалами: https://phys.org