Астрономи підозрюють наявність газового гіганта у близького білого карлика

Команда американських астрономів виявила сліди, що вказують на можливе існування екзопланети. Вона обертається навколо близького до Сонячної системи білого карлика.

Екзопланета біля білого карлика в уявленні художника. Джерело: CfA/Mark A. Garlick

Відкриття було зроблено під час аналізу даних, зібраних космічним телескопом James Webb (JWST). Йому вдалося виявити надлишок інфрачервоного випромінювання, що надходить від білого карлика WD 0310-688.

WD 0310-688 розташований на відстані 33,9 світлових років від Сонця. Його маса становить 0,66 сонячної. За оцінками астрономів, WD 0310-688 став білим карликом приблизно 200 млн років тому.

Донедавна WD 0310-688 не привертав особливої уваги астрономів. Однак потім у його спектрі були знайдені сліди кисню, кремнію, магнію та заліза. Це вказує на поглинання карликом багатої на важкі елементи матерії. Його джерелом може бути уламковий диск, що оточує карлик, який складався з речовини знищеної під час стадії червоного гіганта екзопланети.

Білий карлик, що поглинає залишки планет в уявленні художника. Джерело: ESO/L. Calçada

Під час спостережень, JWST вдалося зафіксувати надлишок інфрачервоного випромінювання на середніх довжинах хвиль від WD 0310-688. Його джерелом може бути уламковий диск. Однак щоб кількість випромінювання, яке вони випускають, збіглася з результатами спостережень JWST, він повинен мати досить специфічні параметри (бути вкрай тонким і спостерігатися нами майже з ребра).

Тому в астрономів є й альтернативна версія, яка наразі здається їм кращою. На їхню думку, на орбіті навколо WD 0310-688 може перебувати велика екзопланета. Йдеться про газового гіганта, чий радіус відповідає радіусу Юпітера, а маса втричі більша, ніж у нього. Наявність такої екзопланети дає змогу пояснити надлишок інфрачервоного випромінювання.

Щоправда, у цій інтерпретації теж є певна проблема. Річ у тім, що орбіта газового гіганта має проходити на відстані від 0,1 до 2 а. о. від карлика — і не зовсім зрозуміло, як на такій невеликій відстані йому вдалося пережити фазу червоного гіганта. Астрономи припускають, що після того, як вмираюча зоря скинула свою атмосферу, екзопланета мігрувала на ближчу орбіту. Можливо, спостереження інших білих карликів дадуть змогу знайти відповідь на це питання.

Раніше ми розповідали про те, як астрономам вдалося знайти землеподібну екзопланету в іншого білого карлика.

За матеріалами iopscience.iop.org

В ранньому Всесвіті помітили незвичну галактику, що «росте зсередини»
Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю