Астрономи виявили кільце з чорних дір у центрі галактики

Новини астрономії, астрофізики та космології

Група співробітників Брерської астрономічної обсерваторії в Мілані повідомила про відкриття кільця діаметром 150 світлових років, що складається з ультраяскравих рентгенівських джерел. Воно знаходиться в центрі галактики AM 0644-741, розташованої на відстані близько 300 млн світлових років від Чумацького Шляху.

Відкриття було зроблено завдяки аналізу даних, зібраних рентгенівським телескопом Chandra. Дослідники опублікували композитний знімок AM 0644-741, що об’єднує результати знімкування у видимому (червоний, зелений і блакитний колір) і рентгенівському діапазоні (фіолетовий колір). Варто зазначити, що не всі зображені на знімку рентгенівські джерела належать AM 0644-741: деякі являють собою надмасивні чорні діри в центрах фонових галактик.

Галактика AM 0644-741. Комбіноване зображення у видимому та рентгенівському діапазоні. Джерело: NASA/CXC/INAF/A. Wolter et al; Optical: NASA/STScI

На думку астрономів, джерелом випромінювання в центрі AM 0644-741 є подвійні системи, один із компонентів яких — звичайна зоря, а другий — компактний об’єкт (чорна діра або нейтронна зоря), що активно поглинає речовину свого компаньйона.

Найімовірніше, кільце сформувалося внаслідок зіткнення AM 0644-741 з іншою галактикою, яку можна побачити в лівому нижньому кутку знімка. Передбачається, що утворена ударна хвиля спочатку зібрала матерію в центрі, а потім «виштовхнула» її назад, утворивши розширюваний тор із газу. Це спровокувало спалах зореутворення. За кілька мільйонів років наймасивніші новонароджені світила вичерпали запаси свого водневого термоядерного палива й загинули у спалахах наднових, залишивши по собі нейтронні зорі та чорні діри.

Усі рентгенівські джерела в кільці AM 0644-741 класифікуються як ультраяскраві. Вони виробляють у сотні й тисячі разів більше рентгенівського випромінювання, ніж більшість звичайних подвійних систем. Раніше вчені вважали, що подібні джерела обов’язково містять чорну діру зоряної або середньої маси. Але нещодавні спостереження показали, що це не обов’язкова умова — одним із компонентів такої системи може бути й нейтронна зоря.

За матеріалами https://www.nasa.gov