Астрономи повідомляють, що відкрили новий транснептуновий об’єкт, який отримав назву 2017 OF201. Його діаметр складає близько 700 км. Якщо це справді так, то він є карликовою планетою на екстремально видовженій орбіті.

Новий транснептуновий об’єкт
Астрономи відкрили за орбітою Нептуна новий великий об’єкт. Як повідомляється у статті, опублікованій у журналі Earth and Planetary Astrophysics, його діаметр може сягати 700 км, тож це може бути нова карликова планета.
Взагалі за орбітою восьмої великої планети Сонячної системи розташоване величезне скупчення відносно невеликих об’єктів, які разом заведено називати поясом Койпера. Плутон із діаметром 2377 км та Ерида з діаметром 2326 км є найбільшими з них і при цьому вони відчутно не дотягують за розміром навіть до Місяця.
При цьому, крім них, за орбітою Нептуна присутні ще десятки об’єктів, діаметр яких складає кілька сотень кілометрів. Вони мають орбіти, що перетинаються і при цьому принаймні частина з них має близьку до сферичної форму і власні супутники. Тобто вони об’єднують у собі ознаки планет та не-планет.
Саме для того, аби якось розібратися з усім цим божевіллям, свого часу і придумали клас карликових планет, у який і перевели Плутон. Однією з його ознак є здатність набути сферичної форми під дією гравітаційних сил. Однак те, за якого мінімального діаметра це відбувається, досі залишається дискусійним.

Розмір нового об’єкта
Взагалі потенційних кандидатів у карликові планети за орбітою Нептуна кілька десятків. Однак точно назвати їх карликовими вчені не можуть. І справа не тільки у тому, що незрозуміло, наскільки сферичними насправді вони є. Навіть те, наскільки правильно визначений їхній розмір, лишається під питанням.
Адже у телескоп вони спостерігаються як крихітні цяточки. І для того, аби перейти від блиску до діаметра, треба знати їхнє альбедо, яке залежить від складу, а він, у переважній більшості випадків, залишається невідомим.
Об’єкт 2017 OF201 в цьому плані дуже схожий на інші. Автори статті кажуть, що він більший принаймні за 500 км, можливо він навіть 700 км в діаметрі, проте що там із ним насправді, не знає ніхто.
Орбіта об’єкта
А от орбіта об’єкта 2017 OF201 справді цікава. Зараз, коли його відкрили, він розташований у кількох десятках астрономічних одиниць від Сонця. Перигелій він пройшов ще 1930 року, тобто фактично зараз ця карликова планета віддаляється від нашого світила.
Афелій же у неї розташований у 1600 а.о. від Сонця, це робить 2017 OF201 карликовою планетою, у якої цей параметр найбільший із відомих. І це має один цікавий наслідок. Сучасні астрономічні засоби здатні побачити його тільки на 1 % його орбіти поблизу від перигелію. Тобто нам дуже пощастило, що він відносно недавно його пройшов.
Це наводить на іншу цікаву думку. Цілком можливо, що карликових планет у поясі Койпера набагато більше, ніж кілька десятків. Але абсолютна більшість із них обертається дуже витягнутими орбітами й зараз знаходяться у їхніх віддалених частинах. У такому випадку можливо, що ми досі не знаємо про більшу частину відносно великих об’єктів у нашій власній системі.
За матеріалами phys.org