Американські військові вивчають можливість запуску Starship з мису Канаверал

Американські військові вивчають можливості запуску космічного корабля Starship не з Техасу, а з мису Канаверал у Флориді. Для цього планують переобладнати один зі старих стартових майданчиків.

Стартовий майданчик 37, з якого планують запускати Starship
Стартовий майданчик 37, з якого планують запускати Starship. Джерело: United Launch Alliance

Starship на мисі Канаверал

Департамент військово-повітряних сил, до складу якого входять Космічні сили, має плани підготувати заяву про вплив на навколишнє середовище (EIS) щодо запусків кораблів Starship з космодрому на мисі Канаверал. Це стандартний документ, створення якого вимагається Законом про національну екологічну політику США. Проте він однозначно свідчить на користь того, що Пентагон серйозно зацікавлений у можливості забрати цей проєкт у SpaceX.

Дослідження вивчатиме вплив на навколишнє середовище можливого перетворення 37-го космічного стартового комплексу (SLC) на мисі Канаверал на стартовий майданчик кораблів Starship. Воно базується на чинних планах пристосувати наявну інфраструктуру для забезпечення запусків надважких носіїв.

SLC-37, побудований у 1960-х роках для ракет Saturn 1 і Saturn 1B, пізніше був переобладнаний компанією Boeing для запуску ракет Delta 4. Ця ракета незабаром буде виведена з експлуатації, а останній старт Delta 4 Heavy запланований на березень. United Launch Alliance не планує продовжувати використовувати цей майданчик для своєї нової ракети Vulcan, яка запускається з розташованого поруч SLC-41.

Новий пусковий комплекс для Starship

EIS розгляне одну альтернативну можливість, що передбачає будівництво для Starship абсолютно нового пускового комплексу, позначеного як SLC-50. Він буде розташований між SLC-37 і наступним майданчиком на північ — SLC-40, який використовується ракетою Falcon 9 компанії SpaceX. Разом із тим, у цьому документі буде розглянутий і варіант, при якому нічого нізвідки взагалі запускатися не буде. Він необхідний для того, щоб об’єктивно оцінити усі впливи.

На сайті немає жодних інших подробиць щодо планів підтримки запусків Starship із SLC-37 або нового SLC-50. Департамент ВПС планує провести три публічні зустрічі для обговорення масштабів впливу на навколишнє середовище, заплановані на 5, 6 і 7 березня, в Кокао, Тітусвіллі й на мисі Канаверал відповідно.

Стартові комплекси для інших космічних компаній

Сплеск зацікавлення стартовими майданчиками на мисі Канаверал змусив Космічні сили перепрофілювати й інші занедбані пускові позиції. У березні 2023 року вони виділили чотирьом компаніям три майданчики — SLC-13, 14 і 15. Останній ABL Space Systems переобладнає для своєї малої ракети RS1, Stoke Space отримає SLC-14 для багаторазового носія, який вона розробляє, а SLC-13 розділять між собою Phantom Space і Vaya Space.

В інших місцях на мисі Канаверал мало вільних ділянок для розміщення додаткових пускових комплексів. «Ми перерозподілили всі наші стартові майданчики», — сказав заступник директора з операцій Командування космічних систем полковник Космічних сил Шеннон Да Сілва під час презентації на щорічних зборах Глобального альянсу космодромів 29 січня.

Наразі SpaceX має один стартовий майданчик Starship на своїй базі Starbase у Південному Техасі, й Ілон Маск заявив на січневому заході, що компанія планує побудувати там другий стартовий комплекс.

SpaceX також будує майданчик для корабля Starship на стартовому комплексі 39A Космічного центру Кеннеді, поруч із чинним майданчиком, з якого здійснюються запуски Falcon 9 і Falcon Heavy. У грудні 2021 року Космічний центр ім. Кеннеді оголосив, що готується розпочати екологічну експертизу щодо будівництва пускового комплексу Starship на ділянці у північній частині своєї території, позначеній як LC-49. Однак цей проєкт було призупинено, й наразі він активно не реалізується.

За матеріалами: spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine