ALMA сфотографував галактику, що згасає

Під час вивчення результатів огляду сотні віддалених галактик, виконаного за допомогою Атакамської Великої міліметрової та субміліметрової антенної решітки (ALMA), астрономи звернули увагу на вельми незвичайну зоряну систему. Вона одержала позначення ID2299. Галактика знаходиться на дуже значній відстані від Чумацького шляху. Випущеному нею світові знадобилося 9 млрд років, щоб досягти Землі.

Галактика ID2299 в представленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

ID2299 привернула увагу вчених через те, що вона втрачає величезну кількість холодного газу – будматеріалу, який використовується для формування нових світил. Щорічно вона викидає речовину, еквівалентну приблизно 10 000 сонячних мас. За оцінками астрономів, галактика вже втратила приблизно 46% своїх початкових запасів. При цьому в ID2299 йдуть бурхливі процеси зореутворення – у сотні разів більш інтенсивні, ніж у нашому Чумацькому шляху. Комбінація двох цих факторів означає, що далека галактика надзвичайно швидко позбудеться всіх запасів газу, що залишилися, і згасне всього через кілька десятків мільйонів років.

На думку дослідників, безпрецедентна втрата речовини є наслідком попереднього злиття двох галактик, що призвело до утворення ID2299. На це вказує зв’язок викинутого газу з приливним хвостом. Приливні хвости – це витягнуті потоки зір і газу, що спливають в міжгалактичний простір в результаті злиття галактик. У далеких галактик вони зазвичай дуже слабкі, щоб їх можна було спостерігати. Але не у випадку з ID2299.

Раніше астрономи вважали, що за втрату галактиками газу відповідальні лише потужні зоряні вітри та активність центральних надмасивних чорних дірок. Однак приклад ID2299 говорить про те, що цей список необхідно розширити та включити до нього злиття галактик. Надалі астрономи мають намір продовжити вивчення цієї незвичайної галактики – спочатку за допомогою ALMA, а в майбутньому за допомогою Надзвичайно Великого телескопа ESO.

За матеріалами: https://www.eso.org