Акварельне небо над Серро-Параналь

Чилійська пустеля Атакама є одним із найтемніших та ізольованих від зовнішнього світу місць на Землі, що робить її ідеальним майданчиком для проведення астрономічних спостережень. Не дивно, що вона стала домівкою для безлічі обсерваторій, включно з Дуже великим телескопом (VLT ESO).

Нічне небо над Серро-Параналь. Джерело: ESO/P. Horálek

На представленому знімку можна побачити одну з веж комплексу VLT, встановлену на вершині гори Серро-Параналь. Вона височіє на тлі всипаного зорями неба, на якому домінує сяюча арка Чумацького Шляху. У лівій частині зображення помітні дві світлі плями — Велика й Мала Магелланові Хмари. Ми також можемо побачити кілька далеких емісійних туманностей, що прикрашають смугу нашої Галактики, та сузір’я Оріона.

Але це ще не все. Крім різних небесних тіл, на знімку також можна роздивитися жовті, червоні та помаранчеві смуги світла ближче до горизонту. Походження цієї кольорової палітри пов’язане з феноменом під назвою «власне світіння атмосфери». Воно виникає завдяки сукупності кількох процесів, що відбуваються у верхніх шарах газової оболонки Землі. Серед них, зокрема, рекомбінація іонів, що утворилися в процесі фотоіонізації під впливом випромінювання Сонця, люмінесценція, яка виникає під час проходження космічних променів, а також хемілюмінесценція, здебільшого пов’язана з процесами з’єднання атомів кисню й азоту. Завдяки цьому нічне небо на нашій планеті ніколи не буває абсолютно темним.

За матеріалами https://www.eso.org