62 роки тому відбулося наймасштабніше випробування ядерної зброї у космосі

9 липня 1962 року американські військові здійснили випробування Starfish Prime. Воно являло собою найпотужніший ядерний вибух із тих, що коли-небудь були здійснені в космічному просторі. Він відбувся на висоті 400 км і призвів до чималих наслідків.

Випробування Starfish Prime
Випробування Starfish Prime

Програма Operation Fishbowl

Сьогодні випробування ядерної зброї у космосі суворо заборонене міжнародними угодами. Однак так було не завжди. Усе розпочалося з того, що військові почали випробовування ядерної зброї на орбіті Землі. Їхнім апофеозом став вибух, відомий як Starfish Prime. Його здійснили 9 липня 1962 року.

Випробування Starfish Prime було частиною значно більшої дослідницької програми Operation Fishbowl. Початково вона складалася з трьох вибухів різної потужності, які мали відбутися за межами атмосфери Землі: Bluegill, Starfish та Urraca.

Щоправда, Urraca передбачав використання боєголовки потужністю у 1 Мт тротилового еквівалента на висоті 1000 км. Тож його ще на стадії проєктування скасували через складність та небезпеку.

Стартовий майданчик на атолі Джонсона. Джерело: Вікіпедія

Замість цього додали низькоорбітальне випробування Kingfish і два висотних атмосферних вибухи Checkmate та Tightrope.Тобто загалом вибухів мало бути п’ять. Проте навіть у такому вигляді ця програма, яка від початку розроблялася на противагу радянським наземним випробуванням, не була реалізована повною мірою.

Першим 2 червня 1962 року мало відбутися випробування Bluegill. Центром його, як і всіх наступних, став атол Джонсона, розташований у Тихому океані. Саме з нього запустили ракету Thor, яка несла на собі ядерну боєголовку. Спочатку політ відбувався як треба, але потім радари втратили її, й було ухвалене рішення подати команду на самознищення.

Наступним стало випробування Starfish. Воно відбулося 19 червня. Цього разу на ракеті Thor вимкнувся один із двигунів, і вона зруйнувалася прямо в повітрі. Військові були сильно засмучені невдачею, тому призначили нову спробу, яка й отримала назву Starfish Prime.

Вид на ядерний вибух з Гонолулу
Вид на ядерний вибух із Гонолулу. Джерело: Вікіпедія

Як проходило випробування Starfish Prime

Новий старт ракети Thor відбувся 9 липня 1962 року об 11:00:09 за київським часом. Злетіла вона з усе того ж атолу Джонсона. Цього разу вона без проблем досягла висоти 400 км над точкою у 30 км південніше острова. Потужність вибуху склала 1,3 Мт, що зробило його найпотужнішим з усіх, що людина коли-небудь влаштовувала у космосі.

Електромагнітний імпульс, який виник при цьому, був значно потужнішим, ніж очікували фахівці. Він не тільки спричинив проблеми з вимірювальною апаратурою, яка мала його дослідити, а й призвів до порушення зв’язку, виходу з ладу вуличного освітлення та спрацювання сигналізацій на Гаваях, які розташовані на відстані 1445 км від атола Джонсона.

Попри це, одразу після детонації з атола Джонсона злетіли 27 метеорологічних ракет, які визначили, як вибух вплинув на хімічний склад та рівень радіації у верхніх шарах атмосфери. Крім того, ще кілька ракет запустили з Гавайських островів. Також спостереження велося з численних військових літаків та кораблів в усій акваторії Тихого океану.

Хмара після вибуху
Хмара після вибуху. Джерело: Вікіпедія

Наслідки вибуху

Головним наслідком Starfish Prime стало утворення високоенергетичних електронів, які збудили іоносферу Землі та швидко вивели з ладу три супутники. Ще на семи були пошкоджені системи керування, і вони за якийсь час зійшли з орбіти.

Вибух наситив іоносферу планети зарядженими частинками подібно до того, як це буває під час найпотужніших сонячних спалахів. Це призвело до появи численних полярних сяйв над усім Тихим океаном.

Цікаво, що серйозної радіофобії в той час ще не було. Тож господарі готелів на Гаваях влаштовували на їхніх дахах вечірки на честь «веселкової бомби» й ніхто не хвилювався про можливі наслідки. Робили вони це дарма. За деякими дослідженнями, випробування могло бути причиною від 10 до 100 тис. випадків різних видів раку.

Полярне сяйво після Starfish Prime
Полярне сяйво після Starfish Prime. Джерело: www.ranker.com

Тим часом високоенергетичні електрони, що утворилися внаслідок вибуху Starfish Prime, залишалися на орбіті ще протягом принаймні 5 років і утворили новий радіаційний пояс.

Крім того, внаслідок випробувань був отриманий цікавий побічний результат. Під час вибуху утворилася певна кількість ізотопу кадмію-109. Його відстежування дозволило дізнатися багато нового про повітряні течії.

Однак у цілому Starfish Prime став завершенням історії ядерних випробувань у космосі. Вже за рік США та СРСР підписали угоду про повну їхню заборону. Пізніше до неї приєдналися й інші країни.

Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна
Як виявити діпфейки: астрономи пропонують шукати відблиск зірок в очах
Космічний корабель Starliner розгледіли у телескоп під час стикування з МКС: фото
12 світлових років від Землі: James Webb зазнімкував екзопланету біля близької зорі
Наступний удар буде останнім: мікрометеороїд пробив корпус космічного телескопа вартістю 800 млн доларів
Китайський зонд знайшов воду на Місяці
Минула неділя виявилася найспекотнішим днем в історії Землі
Як від Землі до Місяця: астрофотограф зазнімкував величезний протуберанець
Зображення від українського аматора стало фото дня у NASA
«Зрізати шлях» до Венери: JUICE готується до історичного подвійного прольоту Місяця та Землі