60 років від дня першого польоту людини у космос

День космонавтики, перший політ людини в космос чи політ Гагаріна — у різних країнах сьогодні згадують цю визначну подію по-своєму. Проте ця дата однаково важлива для всього світу, адже рівно 60 років тому людина вперше опинилася в космосі. 

Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток-1» відкрив для людства нову еру у вивченні космічного простору та нових технологій. Поглянемо на його політ крізь призму фактів та відтворимо в уяві деталі цієї визначної події.

Ювілейний дайджест фактів про політ Гагаріна:

  • «Восток-1» спочатку не був призначений для відправлення людини в космос. Він був копією розвідувального «Зеніту». Щоб встановити в кабіну пасажирське крісло, конструкторам довелося вирізати частину проводів.
  • Перший політ міг здійснити й не Гагарін. У нього було два дублери — Герман Титов і Григорій Нелюбов, які були готові зайняти місце космонавта в кораблі у випадку непередбачуваних обставин.
  • Найбільший ризик таїв у собі старт ракети. Схема польоту передбачала різноманітні варіанти для порятунку космонавта на різних його етапах, крім перших 20 секунд. У разі вибуху ракети-носія крісло Юрія Гагаріна мало б катапультуватися на висоту, недостатню для того, щоб розкрився парашут. Саме з цією метою на космодромі Байконур була організована «система аварійного порятунку». Вона складалася з чотирьох рятувальників, які чекали неподалік від старту в спеціальному місці й тримали напоготові велику сітку з нейлону, аби у разі аварії спіймати космонавта, на кшталт того, як пожежники рятують людей із вогню.
  • Загалом політ тривав 108 хвилин. За цей час корабель подолав 41 тис. км і здійснив один оберт навколо Землі.
  • «Восток-1» був повністю на автоматичному керуванні, оскільки конструктори не знали, чи зможе Гагарін керувати ракетою в умовах невагомості. Однак на екстрений випадок передбачалося і ручне керування, що активувалося секретним кодом, який космонавт отримав перед запуском.
  • Радянська влада запевняла, ніби Гагарін приземлився в наперед заданому місці. Вчені кілька разів проводили перерахунок, та жоден з результатів не був правильним. Насправді космонавт приземлився після катапультування значно далі за визначений район посадки — у Саратовській області. 
  • До 1971 р факт приземлення Гагаріна на парашуті тримали в секреті. Це було пов’язано з процедурою реєстрації рекорду, встановленою Міжнародною авіаційною федерацією (Federation Aeronautique Internationale, FAI). На той момент правила вимагали, щоб пілот, який претендував на світовий рекорд, приземлився всередині літального апарату. У 1971 р FAI переглянула свої вимоги, вирішивши, що методика посадки в космонавтиці може відрізнятися від авіаційної.