28 серпня на небі можна буде спостерігати парад планет

Меркурій, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун вишикуються на небі в одну лінію. Найкраще їх буде видно 28 серпня. Щоправда, для того, аби побачити деякі з цих планет, знадобиться невеликий телескоп.

Парад планет 28 серпня
Парад планет 28 серпня. Джерело: phys.org

Парад планет 28 серпня

28 серпня на небі можна буде побачити парад, чи, точніше, вишиковування шести планет в одну лінію. Варто зазначити, що саме «парад планет» має достатньо розпливчасте формулювання, і ситуації, які потрапляють під його визначення, виникають ледь не щомісяця.

«Вирівнювання» планет — більш вузький термін, який означає ситуацію, коли вони з’являються на небі як одна лінія й усі їх можна побачити одночасно. Саме така ситуація і складеться 28 серпня. У парадах планет можуть брати участь від 3 до 7 небесних тіл, інколи до них доєднуються Місяць та Плутон.

Зрозуміло, що чим більше планет беруть участь в параді, тим рідкіснішою є така ситуація. Цього разу їх буде 6: Меркурій, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун. Також до них приєднається і Місяць. Тож ситуація явно буде рідкісною та вартою уваги.

Що можна буде побачити в ніч з 28 на 29 серпня?

Першим на небі ввечері 28 серпня з’явиться Сатурн. У Києві він зійде над східним обрієм близько дев’ятої вечора і розташовуватиметься у сузір’ї Водолія. Майже одночасно поруч із ним у сузір’ї Риб з’явиться і Нептун. Щоправда, побачити цю планету можна буде лише у невеликий телескоп.

Сатурн з Нептуном поступово підійматимуться над горизонтом, одночасно рухаючись у південному напрямку. Приблизно о 22:40 над східним обрієм поруч зі скупченням Плеяди у сузір’ї Тельця з’явиться й Уран. Щоправда, і його добре буде видно тільки у бінокль чи телескоп.

Опівночі до параду планет приєднається Юпітер. Він перебуватиме все в тому ж сузір’ї Тельця і, на відміну від двох попередніх планет, його добре буде видно неозброєним оком. Ще за 20 хвилин зовсім поруч із найбільшою планетою Сонячної системи над горизонтом з’явиться Марс.

Приблизно о першій ночі над обрієм зійде Місяць. Щоправда, видно при цьому його буде лише як вузький серп. Нарешті, вже у ранкових сутінках, о 5 ранку, на небі з’явиться Меркурій. Сатурн та Нептун в цей час уже хилитимуться до західного горизонту.

Коли можна буде побачити наступний парад планет?

Вирівнювання 3 чи 4 планет відбуваються регулярно. А ось 5 чи більше трапляються нечасто. Наступного разу це станеться 18 січня 2025 року. Тоді на небі також вишикуються 6 планет: Марс, Юпітер, Уран, Нептун, Сатурн та Венера. А 28 лютого того ж року на небосхилі з’являться вже всі сім великих планет, які можна спостерігати із Землі.

У наступні роки також відбудеться кілька визначних «парадів». 8 вересня 2040 року 5 планет, які видно неозброєним оком (Меркурій, Венера, Марс, Юпітер та Сатурн), вишикуються на вузькій ділянці неба і поруч із ними перебуватиме Місяць, який цього разу буде добре помітний.

15 березня 2080-го на ранковому небі можна буде побачити шість планет: Венеру, Меркурій, Юпітер, Сатурн, Марс і Уран. Це вирівнювання є особливим, оскільки воно характеризуватиме «велике з’єднання» Сатурна та Юпітера, між якими буде лише 6 кутових хвилин.

19 травня 2161 року всі планети Сонячної системи, включаючи Землю, зберуться по один бік від Сонця. Вирівнювання планет можна буде побачити перед світанком.

7 листопада 2176-го всі планети Сонячної системи, включаючи Землю, зберуться по один бік від Сонця. Вирівнювання планет буде видно відразу після заходу Сонця.

За матеріалами starwalk.space

Заміна в міжзоряному просторі: Voyager 1 переключився на запасні двигуни
Екіпаж Polaris Dawn зустрів дивовижний захід Сонця з рекордної висоти над Землею
Майбутнє Сонця: астрономи вперше роздивилися поверхню червоного гіганта
З’явився з нічого: на супутнику Юпітера утворився новий вулкан
Перший приватний вихід у відкритий космос: пряма трансляція
Мінімісяць на два місяці: у нашої планети з’явиться тимчасовий супутник
Американські військові фінансують розробку орбітального десантування вантажів
Науковці створили «хмарний атлас» Марса
Гравітація у космосі може працювати не так, як ми думаємо
Космічне пограбування: астрономи розкрили таємницю зниклого галактичного газу