22 роки польоту Леоніда Каденюка

Космічні технології

Сьогодні виповнюється рівно 22 роки з моменту завершення місії STS-87. Цей політ американського багаторазового корабля Columbia цікавий тим, що одним із його учасників був Леонід Каденюк —перший громадянин незалежної України, який побував у космосі.

Леонід Каденюк.Джерело: NASA

Леонід Костянтинович Каденюк народився 28 січня 1951 року у селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області у сім’ї сільських вчителів. Після навчання у Чернігівському авіаційному училищі він кілька років працював льотчиком-інструктором. У 1976 році був зарахований до загону космонавтів СРСР, у 1977-1983 роках входив до складу групи космонавтів-випробувачів багаторазової аерокосмічної системи «Буран».

Після розпаду Радянського Союзу Леоніда Каденюка був відібраний до групи космонавтів Національного космічного агентства України та пройшли підготовку до польотів на американських кораблях багаторазового використання. Він вирушив у космос 19 листопада 1997 року на борту шатла Columbia як фахівець із корисного навантаження.

За 15 днів місії члени екіпажа корабля здійснили два виходи у відкритий космос, вивели на орбіту, а потім повернули у вантажний відсік космічний апарат SPARTAN-201, випробували автономну камеру AERCam, а також здійснили низку різних дослідів. Під час польоту Леонід Каденюк проводив біологічні експерименти із рослинами за спільною українсько-американською дослідницькою програмою.

Місія STS-87 завершилася 5 грудня 1997 року, коли Columbia успішно приземлилася на ЗПС Космічного центру ім. Кеннеді у Флориді. У наступні роки перший український космонавт працював позаштатним помічником Президента України та радником прем’єр-міністра з питань авіації та космонавтики, обирався депутатом до Верховної Ради. Леонід Каденюк раптово помер 31 січня 2018 року на 68-му році життя.