12 дивних причин, чому ми досі не знайшли інопланетян

Парадокс Фермі говорить нам про те, що у Всесвіті мають існувати інші розумні істоти, крім нас. Однак ми чомусь їх не бачимо, наукових пояснень цього не існує. А за межами наукового методу кожна людина має свої припущення щодо цього.

Чому інопланетяни нас не чують
Чому інопланетяни нас не чують. Джерело: www.livescience.com

Парадокс Фермі

Минуло вже понад 60 років відтоді як американський фізик Енріко Фермі напівжартома спитав: «То де усі», маючи на увазі інопланетян. Проте запитання виявилося значно серйознішим, ніж можна було б подумати. Справді, якщо всі так упевнені, що за межами Землі існує розумне життя, то де хоча б якісь його ознаки?

Саме ця невідповідність очікувань і спостережень отримала назву «парадокс Фермі». Він виявився настільки значною проблемою, що науковці досі не можуть дати йому однозначного і добре підтвердженого пояснення.

Насправді за ці роки вони дуже багато дізналися про Всесвіт, але цієї інформації досі недостатньо для того, аби пояснити відсутність інопланетян. Наукові факти скоріше свідчать на користь того, що вони таки мають десь бути. Проте найретельніші пошуки поки що не дали результату.

Тож поки що кожен пояснює відсутність сигналів від позаземного життя, як сам хоче. А тут ми зібрали 12 найдивовижніших пояснень цього факту.

Ми шукаємо не в тому Всесвіті

Перше пояснення, яке можна дати на парадокс Фермі, — наш Всесвіт просто погано пристосований для існування життя. Земля є щасливим випадком, винятком із правил. Цей клас розв’язання парадокса називається «гіпотеза унікальної Землі». Те, що наша планета насправді не така вже і незвичайна, доводилося чути не раз. Однак прибічники теорії продовжують знаходити все нові й нові пояснення.

Останнє з них стосується, як не дивно, темної енергії. Життя, яким ми його знаємо, можливе тільки на планетах, які обертаються навколо зір. Однак якщо вищезгаданої форми речовини у Всесвіті занадто багато, то матеріал для їхнього утворення розлітатиметься надто швидко, і достатня кількість придатних для життя світів просто не встигне утворитися.

Інопланетяни можуть не жити на планетах

Інше можливе пояснення того, чому ми не знайшли інопланетян, полягає в тому, що шукали ми не там, де треба. Ми звикли думати, що чекати на нас вони будуть на землеподібних планетах, але їм там жити зовсім не обов’язково.

Цілком можливо, що вони вже давно навчилися створювати штучні середовища і тому домівкою їм слугує цілий флот гігантських космічних станцій, що вільно дрейфують у космосі. Ми знаємо, що живі істоти можуть вижити в таких умовах, оскільки наші астронавти вже живуть у них під час орбітальних подорожей.

Життя може ховатися у підлідних океанах

Ще одна можливість полягає в тому, що життя, розумне і нерозумне, може існувати не на поверхні планет, схожих на Землю, а під водою. Мова про океани, що ховаються під поверхнею крижаних світів.

У цьому випадку інопланетяни можуть зовсім не цікавитися зовнішнім світом, а всю енергію отримувати не від зір, а від геотермальних джерел. Найдивовижніше ж у цьому припущенні те, що в разі його справедливості інша цивілізація може існувати навіть у межах Сонячної системи.

Наприклад, інопланетяни можуть ховатися під кригою супутників Юпітера. Невдовзі місія NASA Europa Clipper матиме можливість перевірити, чи дійсно там хтось живе.

Зачинені на суперземлях

Ще одним поясненням, принаймні того факту, що до нас ніхто не прилетів, може бути те, що інопланетяни опинилися в пастці на суперземлях. Ці світи, аналога яких у Сонячній системі немає, дійсно поширені у Всесвіті.

Суперземлі схожі на нашу планету, але при цьому в кілька разів масивніші, їхня гравітація може бути на десятки відсотків сильніша, ніж у нас. Тому для виведення вантажу хоча б на орбіту знадобиться набагато більше енергії, і це зробить космічні подорожі неможливими.

Вони — роботи

Ще одна можливість може полягати, у тому, що інопланетяни насправді є роботами. Якщо їхня еволюція розпочалася набагато раніше за нашу, то розумні машини могли винайти дуже і дуже давно. І за час, що минув відтоді, їхня цивілізація могла зовсім позбутися органічних тіл.

На перший погляд, це нічого не пояснює, але насправді це не так. Якщо в космосі існують тільки розумні машини, то вони дуже відрізняються від нас і живуть не там, де ми очікуємо зустріти життя. Тож знайти їх буде непросто.

Ми вже бачили інопланетян, але не зрозуміли цього

Наступна гіпотеза полягає в тому, що насправді інопланетян відносно недалеко від нас дуже багато. Ми на них неодноразово дивилися, але так і не розгледіли. Бо вони настільки не схожі на нас, що ми не визнали в них розумних істот.

І справді, наша впевненість у тому, що ми знайомі із Сонячною системою, базується на сотні тисяч знімків, на жодному з яких ми не побачили нічого схожого на двоногу мавпу. Але хто сказав, що інопланетяни мають саме такий вигляд?

Загроза знищення

Ще одним фактором, який вливає на можливість виявлення інопланетян, є загроза знищення. Адже якщо ти знаєш, що хтось десь є — ти можеш зрештою його позбутися. Теорія трохи параноїдальна, але виключати її ми не можемо.

Висновків із припущення можна зробити багато. Головний же з них полягає у тому, що інопланетяни мовчать, бо всі занадто «говіркі» цивілізації вже були знищені, а ті, що лишилися, сидять тихо.

Екологічна катастрофа

Наступна можливість полягає в тому, що рано чи пізно у процесі технологічного розвитку будь-яка цивілізація починає виробляти занадто багато небажаних хімічних речовин та випромінювань і вони руйнують природне середовище їхньої планети, а це вбиває розумних істот.

Це дуже сумне для нас припущення, бо воно означає, що і людство зрештою загине схожим чином. Але відкидати таку можливість ми не можемо.

Відновлювані ресурси не допомогли

То може, ситуацію може виправити раціональне природокористування? На превеликий жаль, може бути так, що обмеження енергетичних апетитів навпаки знижує здатність цивілізації до виживання. Адже цей шлях веде до скасування космічних досліджень, і коли катастрофа все ж стається, інопланетянам просто немає куди тікати.

Занадто мало часу

Ще одна можливість полягає в тому, що життя на інших планетах може мати занадто мало часу для еволюції до розумного стану. У нас йому для цього знадобилося 4,5 млрд років. Але на інших планетах все інакше. Їхній клімат може перестати бути придатним для існування організмів з якихось природних причин раніше, ніж з’являться розумні істоти.

Розділені темною енергією

Ще одна слушна думка щодо парадокса Фермі стосується не стільки сьогодення, скільки майбутнього. Вже згадана темна матерія примушує Всесвіт розширюватися. Поки що цей ефект відчувається тільки на галактиках. Але у майбутньому може почати збільшуватися відстань і між окремими зорями.

За матеріалами www.livescience.com

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn