10 цікавих фактів про Коперника

19 лютого виповнюється 550 років з дня народження Миколи Коперника. Він вважається батьком сучасної астрономії та найбільш відомий своїм твердженням, що Земля обертається навколо Сонця. Насправді Коперник був різнобічним вченим, який вивчав кілька не пов’язаних одну з іншою областей, включаючи церковне право та медицину. І хоча існує міф, начебто католицька церква проклинала будь-кого, хто підтримував геліоцентризм, у Коперника з нею склалися чудові стосунки. На початку своєї кар’єри він був обраний каноніком, що трохи нижче за єпископа, й усе життя прослужив ним.

Портрет Миколи Коперника 1580 року. Староміська ратуша Торуні. Джерело: Вікіпедія.

Походить з родини заможних купців

Відомий астроном походив із великої купецької родини Миколи Коперніка-старшого та Барбари Ватценроде. Його батько фігурував у торговельних книгах як заможний католицький торговець, який продавав мідь — переважно в тодішньому Данцигу (теперішній Гданськ). Він переїхав до Торуня приблизно у 1458 році, щоб бути якнайближче до ринків збуту міді та перетину торговельних шляхів, у першу чергу річки Вісла. У цьому місті він і одружився у віці 35 років з купецькою донькою.

Рано залишився сиротою

Коли найменшому серед дітей Миколі Копернику було 10 років, помер його батько. Четверо сиріт перейшли під опіку материного брата Лукаса Ватценроде, який пізніше став єпископом Вармії (Ермланд). Вплив рідного дядька на долю дітей важко переоцінити. Він зробив усе можливе, аби брати Коперники здобули якісну освіту, бо чудово розумів, що тільки освіта дозволить його племінникам знайти гідне місце у житті. Ватценроде не лише наполіг на університетській освіті, але й знайшов на неї гроші. 

Не мав проблем із католицькою церквою

Башта Коперника у Фромборку, де він жив і працював. Джерело: Вікіпедія.

Родина Коперників ніколи не мала суперечок із церквою. Завдяки впливу свого дядька Микола став каноніком у Вармії, у північній Польщі, хоча так і не прийняв сан священика. Свої астрономічні дослідження він проводив у перервах між обов’язками служителя. Більш того, католицькій церкві присвятили своє життя також старший брат Андреас і сестра Барбара. Остання пішла у бенедиктинський монастир, а наприкінці життя була пріоркою кляштору в Хелмно.

Ніколи не був одружений і не мав дітей

Будучи офіційною особою католицької церкви, Коперник зберігав целібат. Він ніколи не був одружений, але багато хто з істориків приписують йому роман із його економкою. Наприкінці 1530-х, коли астроному вже було за шістдесят, він познайомився з сорокарічною Аною Шиллінг. Вона два роки працювала на нього. З невідомих причин єпископ, під керівництвом якого він перебував, двічі дорікав Копернику за те, що Шиллінг живе з ним, навіть порадив астроному звільнити її й написав із цього приводу іншим церковним чиновникам.

На щастя, діти не зникли повністю з життя вченого. Його старша сестра Катерина вийшла заміж за торунського купця та народила у шлюбі п’ятьох дітей. Після її смерті Копернік став фінансовим опікуном племінників і племінниць. Він ніжно любив своїх небожів, піклувався про них до кінця життя.

Невідомо жодного наукового допису польською

Титульний лист De Revolutionibus orbium coelestium Миколи Коперника.
Джерело: Lehigh University

Коперник писав наукові праці виключно німецькою та латиною. Не знайдено жодного документу, який би він склав польською мовою. Пояснюється це тим, що у місті, де він народився, проживали переважно німці. Ба більше, до 1466 року Торунь (Торн) належав Прусії. 

Вчився у чотирьох університетах

Згідно зі Стенфордською енциклопедією філософії, Микола Коперник більше десяти років навчався у польських та італійських університетах, але завжди кидав їх, не отримавши наукового ступеня. У 1491 році він вступив до Краківського університету, де вивчав богослов’я та зацікавився математикою, астрономією й астрологією. Після Польщі науковець поїхав навчатись до Італії, що надала йому значно кращі можливості для здобуття освіти. У 1496-му він потрапляє до Болоньї, де вивчає не лише канонічне право, а й давні мови, математику і свою улюблену астрономію. Наступною альма-матер для Коперника став Падуанський університет, у якому він вивчав переважно медицину. Після Падуї він вступив до університету Феррари, де нарешті отримав ступінь доктора канонічного права. 

Деякі історики стверджують, що на той час студенти нерідко залишали університет, не здобувши ступеня. Власне, Копернику й не потрібен був науковий ступінь, аби займатися медициною чи юриспруденцією, чи працювати у закладах католицької церкви. 

Зробив значний внесок в економіку

Ми знаємо Коперника як відомого астронома та гарного математика, але він був і непоганим економістом. Перш ніж зайнятись астрономією, в 1517 році він написав дослідницьку роботу про стабілізацію вартості валют. Його ідеї про попит і пропозицію, інфляцію та встановлення цін державою вплинули на пізніші економічні принципи — такі, як закон Грешема та кількісна теорія грошей. 

Закон Грешема — «Найгірші гроші витісняють з обігу найкращі». Влада багатьох держав здійснювала псування монет. Вона полягала у зменшенні вмісту в них золота чи срібла за збереження колишньої номінальної вартості. «Погіршивши» гроші, держава часто намагалася вирішити фінансові проблеми. Наслідками таких дій було підвищення цін і фактичне вилучення з обігу «повноважних грошей», переведення їх у форму скарбів із вищою цінністю, ніж номінал.

Кількісна теорія грошей. Чим більше грошей в обігу, тим нижча їхня вартість і вищі ринкові ціни. Навпаки, чим менша кількість грошей в обігу, тим вища їх вартість і нижчий рівень ринкових цін. Тому, впливаючи на ринкові ціни товарів і послуг зміною кількості грошей в обігу, можна впливати на всі економічні процеси.

Не був першим, хто винайшов геліоцентричну систему світу

Коперник був не першим, хто здогадався, що, можливо, не все на небі обертається навколо Землі. Піфагорійці вважали, що Земля обертається навколо центрального вогню, який був Сонцем, а давньогрецький астроном Аристарх Самоський припустив, що вона обертається на 360° щодня й одночасно обертається навколо Сонця.

Місце поховання було знайдено лише у 2008 році

Помер Микола Коперник 24 травня 1543 року у 70-річному віці. Довгий час не було точно відомо, де знаходиться його могила. Припускали, що астронома поховали десь під собором, у якому він служив. У 2005 році археологи нарешті виявили його останки. Вони знайшли частину черепа та скелета під мармуровою підлогою церкви біля вівтаря. Знадобилося три роки, щоб завершити судово-медичну реконструкцію обличчя та порівняти ДНК скелета науковця з волоссям, знайденим в одній із його книг, але врешті дослідники змогли підтвердити, що знайшли скелет Коперника. 

Члени польського духовенства поховали Коперника вдруге в Базиліці Внебовзяття Пресвятої Діви Марії та святого Андрія у Фромборку 2010 року.

Його іменем названо хімічний елемент

Також 2010 року на честь астронома було названо новий хімічний елемент. Коперницій (лат. Copernicium) з атомним номером 112 є найважчим із елементів, офіційно визнаних Міжнародним союзом теоретичної та прикладної хімії (IUPAC). Позначається символом Cn. Має найстабільніший ізотоп із періодом напіврозпаду близько 34 секунд, ядро якого складається з 112 протонів і 173 нейтронів. Був уперше синтезований в лютому 1996-го на прискорювачі важких іонів в Інституті важких іонів у німецькому місті Віксгаузен.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine